Dr Przemysław Gasztold o działalności chińskiego wywiadu w PRL
Choć komunistyczne Chiny i Związek Sowiecki zdawały się pozostawać w przyjaźni, w rzeczywistości między tymi mocarstwami trwała rywalizacja o wpływy w bloku komunistycznym. W Polskim Radiu 24 o działalności chińskiego wywiadu w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej mówił dr Przemysław Gasztold, historyk z Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie.
2022-11-20, 08:48
Gość audycji wyjaśnił, że w świecie komunistycznym, który kształtował się po II wojnie światowej, nastąpił rozłam. Doszło do niego w latach 50., po śmierci Józefa Stalina, kiedy Nikita Chruszczow przejął władzę w Związku Sowieckim. Zdecydował się on na odejście od polityki swojego poprzednika, wygłosił słynny tajny referat "O kulcie jednostki i jego następstwach".
Mao Zedong siebie uważał za prawowitego następcę Józefa Stalina w roli przywódcy całego świata socjalistycznego, sam także prowadził politykę kultu jednostki, od którego odżegnał się Chruszczow. Nic zatem dziwnego, że działania ZSRR były mu nie na rękę.
Krótko po potępieniu polityki Józefa Stalina w bloku komunistycznym nastąpił okres niepewności. W wielu państwach odrzucenie stalinizmu było szokiem. Jednak po tym czasie większość krajów wybrała drogę współpracy z ZSRS. Wyjątkiem była Albania, która nawiązała silne relacje z Chińską Republiką Ludową.
Od tej chwili Chiny bardzo intensywnie działały na szkodę Rosji Sowieckiej, wykorzystując m.in. szeroko rozumianą aktywność wywiadowczą, m.in. w PRL-u.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: dr Przemysław Gasztold (historyk, pracownik Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie)
Data emisji: 20.11.2022
Godzina emisji: 07.35
PR24/jmo
REKLAMA
REKLAMA