more_horiz

"Czerwony koszmar". Płużański o braku rozliczenia komunizmu w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 08:25
 - Fakt, że zbrodniczy system komunistyczny nie został dotąd rozliczony, to policzek dla wszystkich walczących i pomordowanych - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Tadeusz Płużański.
Tadeusz Płużański o braku rozliczenia komunizmu w Polsce
Tadeusz Płużański o braku rozliczenia komunizmu w Polsce Foto: PAP/MNW/Wiesław Prażuch

Mówiąc o niedokończonej dekomunizacji w Polsce, Tadeusz Płużański podkreślił, że "największą niesprawiedliwością ten stan rzeczy jest dla wszystkich, którzy walczyli z tym zbrodniczym, totalitarnym systemem". - A wielu Polaków - tysiące, jeśli nie miliony - podjęły tę walkę - dodał.

Jak przypomniał, pierwsze starcie Polaków z komunizmem miało miejsce w roku 1920, a następnie walka ta trwała do 1989 roku. - Kilka pokoleń zmagało się z tą czerwoną, bolszewicką zarazą - zaznaczył Płużański. - To, że ten system nie został rozliczony, to policzek dla tych wszystkich walczących i dla tych pomordowanych - zaznaczył, nazywając komunizm "czerwonym koszmarem". 

Propagandowa pułapka komunizmu

Historyk wskazał też na istotne różnice między komunizmem a niemieckim nazizmem. - Oba systemy były totalitarne, zbrodnicze, dominował w nich kult jednostki i ścisła hierarchia państwowa, wojskowa. Ale - nie umniejszając oczywiście zbrodniom niemieckim - dla wielu narodów sowiecki komunizm był zdecydowanie gorszy - ocenił.

Zdaniem gościa PR24 podstawowa różnica polegała na tym, że "Niemcy zorganizowali masową fabrykę śmierci", nie ukrywając swoich intencji, natomiast Sowieci, zanim to zrobili, "próbowali przeciągnąć na swoją stronę, namówić do współpracy". - Musieli to ubrać w określoną retorykę, propagandę. Niemcy nie ukrywali swoich celów, np. w odniesieniu do Polski. Przyznawali potem, że napadli Polskę w 1939 r. Natomiast Sowieci "przynieśli nam wolność", "wyzwalali", "pomagali" - mówił. - To jest właśnie ta pułapka propagandowa, która powoduje pewien zamęt w umysłach wielu i może przekonać do systemu komunistycznego - stwierdził. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:08 _PR24_AAC 2022_05_08-07-36-06.mp3 Tadeusz Płużański o braku rozliczenia komunizmu w Polsce (PRL - Historia prawdziwa/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Tadeusz Płużański (historyk)
Data emisji: 08.05.2022
Godzina emisji: 7.35

kp

Zobacz także

Zobacz także