more_horiz

Wewnętrzne rozliczenia w partiach komunistycznych. Rozmowa z Rafałem Dudkiewiczem

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 09:00
- Kiedy w marcu 1953 roku umiera Stalin, towarzysze, którzy przychodzą po nim, rozprawiają się przede wszystkim z bezpieczniakami. Bo to są ludzie, którzy zawsze wiedzą więcej o kulisach władzy niż powinni - podkreślił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Rafał Dudkiewicz.
Beria ze Swietłaną Alliłujewą, córką siedzącego z tyłu Stalina
Beria ze Swietłaną Alliłujewą, córką siedzącego z tyłu Stalina Foto: Wikimedia Commons

Gość PR24 zaznaczył, że "historia wewnętrznych rozliczeń i konfliktów zaczyna się po śmierci Stalina".

- Ale ważne jest też pokazanie tego, jak komuniści montowali władzę. A robili to praktycznie wbrew całemu społeczeństwu. Historia powstawania PRL to również historia zbrodni, skrytobójstwa, intryg; tych wszystkich, którzy przyjechali tutaj - oczywiście z władzami komunistycznymi - na sowieckich czołgach. A także tych, którzy montowali system, aparat represji, budowany według sowieckiego wzorca - powiedział Rafał Dudkiewicz.

- Kiedy w marcu 1953 roku umiera Stalin, towarzysze, którzy przychodzą po nim, rozprawiają się przede wszystkim z bezpieczniakami. Bo to są ludzie, którzy zawsze wiedzą o kulisach władzy więcej niż powinni. Komuniści chcieli to zrobić tak, żeby nie ucierpiała partia komunistyczna, a znaleźć tych, których można postawić w roli kozłów ofiarnych. Pod ciosami walk frakcji partyjnych padł przede wszystkim Beria i osoby z jego otoczenia - dodał dziennikarz.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:47 PR24 2022_11_13-07-35-14.mp3 Rafał Dudkiewicz o walkach frakcyjnych w partiach komunistycznych (PRL - historia prawdziwa) 

***

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: Rafał Dudkiewicz (dziennikarz) 

Data emisji: 13.11.2022

Godzina: 7.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także