"Gołębie" i "Jastrzębie". Dwie strategie kontaktów Kościoła z władzą komunistyczną
Relacje Kościoła z władzą w okresie PRL napotykały na trudności niemal na każdej możliwej płaszczyźnie. W Polskim Radiu 24 prof. Paweł Skibiński, historyk z UW, wyjaśniał, na czym polegała różnica między dwiema strategiami w kontaktach biskupów z komunistami.
2024-04-28, 12:29
Jak zauważył prof. Paweł Skibiński, jednym z najważniejszych uczestników komunikacji między episkopatem a rządem był bp. Bronisław Dąbrowski, jeden z najbliższych współpracowników prymasa Stefana Wyszyńskiego. On należał do tych, którzy za wszelką cenę szukali porozumienia z komunistami.
Jego zupełnym przeciwieństwem był młody biskup Ignacy Tokarczuk, zatwierdzony na biskupa przemyskiego trochę przez przypadek - w wyniku niedopatrzenia władz PRL, które mogły zawetować jego kandydaturę, ale nie zrobiły tego w wyznaczonym terminie.
Bp Tokarczuk określany był jako "biskup niezłomny". Zwalczał komunizm, przeciwstawiał się wszelkim zakazom - np. wbrew prawu i bez pozwoleń na budowę zbudował ponad 400 kościołów na terenie swojej diecezji, utworzył ponad 200 parafii.
Przykład tych dwóch biskupów jest znaczący także dlatego, że w pewnym momencie obaj na drodze oficjalnej korespondencji bardzo ostro się ze sobą starli - bp Tokarczuk atakował bp. Dąbrowskiego za ugodowość wobec rządu, bp Dąbrowski bp. Tokarczuka - za konfrontacyjność z komunistami.
REKLAMA
Tymczasem - jak mówił w audycji prof. Skibiński - obaj spełniali w ówczesnym episkopacie niezwykle ważną rolę, będąc niejako dwiema stronami tej samej taktyki kardynała Wyszyńskiego.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: prof. Paweł Skibiński (historyk, UW)
Data emisji: 28.04.2024
Godzina emisji: 07.35
Polskie Radio 24/jmo
REKLAMA
REKLAMA