Emigracja polityczna i zarobkowa. Gdzie jeździli Polacy w okresie PRL?
Emigracja Polaków w okresie PRL była tematem najnowszego odcinka audycji "PRL - Historia prawdziwa" w Polskim Radiu 24. Dr Patryk Pleskot, historyk, mówił o przyczynach ograniczeń i problemach związanych z podróżowaniem za granicę w tym czasie.
2024-05-26, 10:24
W audycji zauważono, że w - przykładowym - 1952 roku paszport na potrzeby prywatnego wyjazdu dostało 50 osób w skali całej Polski.
Dr Patryk Pleskot ocenił, że w PRL-u dla przeciętnych Polaków, zwłaszcza niemających doświadczeń związanych z II wojną światową, emigracja polityczna związana z rządem na uchodźstwie nie była najważniejszym punktem odniesienia. Znacznie większe znaczenie miały inne aspekty - także działalności i uczuć antykomunistycznych, ale rodzących się w kraju - to były słynne "polskie miesiące" - czerwiec 1956, marzec 1968, grudzień 1970, czerwiec 1976, a potem Solidarność i sierpień 1980.
Gość audycji wyjaśnił też, że polska opozycja, szczególnie związana z rządem londyńskim, była wewnętrznie mocno podzielona, trudno zatem mówić o jednym punkcie odniesienia. Kiedy zaś po 1952 roku zaczęła nadawać rozgłośnia polska Radia Wojna Europa, był też Głos Ameryki, czy Radio Madryt, do PRL zaczął docierać głos Zachodu.
Dr Pleskot mówił w Polskim Radiu 24 o kolejnym ośrodku - prócz Londynu, a później także Paryża, gdzie działała paryska "Kultura" - skupiającym Polonię i polską emigrację polityczną - to były Stany Zjednoczone.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "PRL - Historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: dr Patryk Pleskot (historyk)
Data emisji: 26.05.2024
Godzina emisji: 07.35
PR24/jmo
REKLAMA