X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mjr Antoni Zienkiewicz: wrogami byli Niemcy i Sowieci

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 22:05
- Nawet teraz, jak usłyszę język niemiecki, przechodzi po mnie dreszcz. Od Niemców, ale też i od Sowietów doznałem wielkich przykrości. Niejeden by tego nie wytrzymał, ale ja wytrzymałem – powiedział w audycji "Powroty z niepamięci" mjr Antoni Zienkiewicz ps. Cichy.
Audio

Po niemieckiej i sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. mjr Antoni Zienkiewicz włączył się w działalność konspiracyjną. 1 kwietnia 1941 r. przystąpił do Związku Walki Zbrojnej, przekształconego w następnym roku w Armię Krajową. Niewiele brakowało, by tego nie doczekał. Miał mnóstwo szczęścia, że udało mu się uciec z rąk Niemców.

- Pewnego razu Niemiec, który pilnował mieszkańców naszej wsi pracujących w folwarku, zauważył, że urwałem z drzewa w sadzie jabłko. Podszedł do mnie i uderzył rózgą. Nie wiem, co się ze mną stało, ale odruchowo go popchnąłem. Uciekłem, lecz żandarmi zabrali mojego ojca na posterunek. Dowiedziałem się, że zaproponowali, że go wypuszczą w zamian za mnie. Zaryzykowałem i się do nich zgłosiłem. Ojca faktycznie wypuścili, ale mnie wywieźli i wsadzili do kozy w jednym z budynków w Troszynie. Na szczęście jej drzwi nie zamykali na kłódkę, tylko zasuwali ryglem. Ktoś je w nocy otworzył i pokazując mi drogę kazał uciekać – opowiadał mjr Antoni Zienkiewicz.

W czasie wojny, wykonując rozkazy dowództwa, wielokrotnie narażał swoje życie na niebezpieczeństwo. W 1948 r. został aresztowany przez UB za działalność antysowiecką. Przetrzymywano go w więzieniach w Ostrołęce i Warszawie, następnie skazano na 5 lat pozbawienia wolności. Udało mu się jednak wrócić do życia cywilnego - na wolności zaczął prowadzić gospodarstwo rolne.

- Nawet teraz, jak usłyszę język niemiecki, przechodzi po mnie dreszcz. Niemcy i Sowieci byli dla mnie wrogami. Od obu doznałem wielkich przykrości.  Niejeden by tego nie wytrzymał, ale ja wytrzymałem – powiedział mjr Antoni Zienkiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia całej rozmowy.

Audycję "Powroty z niepamięci" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/bb

-----------------------------------

Data emisji: 8.04.2019

Godzina emisji: 21.35