more_horiz

Mjr Maria Mirecka-Loryś: okupacja sowiecka zniszczyła polski naród moralnie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 22:05
– Niemcy nie starali się nas wynarodowić tak, jak Sowieci. To oni byli jeszcze bardziej gorszymi i perfidnymi wrogami – powiedziała kpt. Maria Mirecka-Loryś, gdy wspominała czasy okupacji.
Audio
  • 15.03.19 Kpt. Maria Mirecka-Loryś: Sowieci byli jeszcze gorszymi i perfidnymi wrogami

Kpt. Maria Mirecka-Loryś była członkinią antyniemieckich i antysowieckich organizacji konspiracyjnych, w tym Narodowej Organizacji Wojskowej oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Po zakończeniu II wojny światowej przybywała również na emigracji w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.

Niemal od początku wojny kpt. Mirecka-Loryś zaangażowała się w konspirację antyniemiecką. Wiosną 1940 roku została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet. Następnie kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim podokręgu Armii Krajowej. - W Przemyślu, Przeworsku i Jarosławiu pomagałam zakładać organizacje konspiracyjne – przypomniała.

W walkę z zaborcami zaangażowane było również rodzeństwo rozmówczyni Polskiego Radia 24. Brat Leon był czterokrotnie aresztowany przez komunistyczną bezpiekę. 10 lat przesiedział w więzieniach. Siostra Janina spędziła w nich 2,5 roku. Najtragiczniejsza historia związana jest z drugim bratem kpt. Mireckiej-Loryś, Adamem.

– Był oficerem rezerwy i na początku wojny, w listopadzie 1939 roku, został aresztowany przez Niemców. Umieścili go w transporcie do Oświęcimia, ale udało mu się wyskoczyć z wagonu. Potem jeszcze cztery razy uciekał z niemieckich więzień. Nie zdołał jednak uciec komunistom. W 1952 roku skazali go na karę śmierci – wspominała.

Z kpt. Marią Mirecką-Loryś rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------------

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 21.37

Zobacz także

Zobacz także