Na czasie z ZUS. Niepełnosprawni na rynku pracy
W audycji o pomocy osobom niepełnosprawnym. Na ten temat rozmawiali Mariusz Jedynak, członek zarządu ZUS i Marcin Ślęzak – dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.
2019-05-11, 07:58
Posłuchaj
Zakład Ubezpieczeń Społecznych odgrywa istotną rolę we wsparciu osób niepełnosprawnych, ale niezbędne jest także wsparcie innych instytucji. 17 maja będziemy obchodzić Dzień Osób z Niepełnosprawnością. W tym roku zostanie on zorganizowany pod hasłem "Żyj aktywnie". Życiowa aktywność jest niezwykle ważna dla samych niepełnosprawnych, ich rodzin, jak i całego społeczeństwa – także dla rynku pracy. Czy polscy pracodawcy chcą zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami?
- 17 maja wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego organizujemy kolejną, cykliczną imprezę - "Dzień Osób Niepełnosprawnych". Biorą w tym udział wszystkie jednostki zakładu w kraju. Jest spory potencjał do tego, aby tę grupę społeczną aktywizować, aby ją przywracać na rynek pracy. ZUS jest także dużym pracodawcą. Na przykładzie tej instytucji mogę powiedzieć, że zatrudniamy blisko 44 tysiące osób. Obecnie 3,7 procent naszych pracowników to osoby niepełnosprawne – powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Jedynak.
Marcin Ślęzak z kolei zwrócił uwagę, że duże znaczenie ma to czy dana osoba jest niepełnosprawna od urodzenia, czy też niepełnosprawność nabyła na przykład w wyniku jakiegoś traumatycznego zdarzenia. – W tym drugim przypadku trudniej jest takiej osobie zdecydować się na podjęcie zatrudnienia. Tym ludziom nagle zmienia się cały świat. Najpierw nie wierzą, że są w stanie samodzielnie funkcjonować zawodowo – podkreślił gość PR24. Wspomniał także o nowoczesnych rozwiązaniach technicznych w motoryzacji. Jak zaznaczył, bardzo często pozwalają one niepełnosprawnym na samodzielne przemieszczanie się.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiała Anna Grabowska.
Polskie Radio 24/bartos
-------------------------
Data emisji: 11.05.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 7.09
REKLAMA