"Fenomen wzrastania z niewoli ku niepodległości". Prof. Żaryn o zmianie podejścia do Żołnierzy Wyklętych

2021-01-05, 10:04

"Fenomen wzrastania z niewoli ku niepodległości". Prof. Żaryn o zmianie podejścia do Żołnierzy Wyklętych
Prof. Jan Żaryn . Foto: PR24/AK

- Polska historiografia między latami 90. XX wieku, gdy dopiero zaczęliśmy się zajmować tematem Żołnierzy Wyklętych, a dniem dzisiejszym, jest skrótem naszej umiejętności przeobrażania się z narodu niewolników w naród ludzi wolnych, zainteresowanych rozpoznaniem własnych bohaterów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Jan Żaryn. 

Jego zdaniem mamy do czynienia z fenomenem "wzrastania z niewoli do niepodległości". - Jeżeli ktoś nie chce tego dostrzegać, to będzie stosował manewry, by do obiegu został wprowadzony kierunek odwrotny. W dużej mierze nadal w ten sposób postrzegam polemikę na temat niezwykłości podziemia niepodległościowego po 1944 roku. Nie chodzi przy tym tylko o warsztat historyczny i to, co powinniśmy rozumieć z wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, która sięga też trudnych tematów. Natomiast głosy, które zwykle wydobywają się przy okazji 1 marca każdego roku (tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych - red.), są w gruncie rzeczy polemiką z dorobkiem wiedzy Polaków na temat niezwykłego pokolenia. Żołnierzy Wyklętych nadal próbuje się zdezawuować, jakby stalinowska narracja nadal była żywa - powiedział Jan Żaryn. 

Powiązany Artykuł

Żołnierze Wyklęci free 1200.jpg
Rocznica zamordowania kapitana Henryka Flamego. "Musiał dołączyć do swoich podkomendnych"

Gość Polskiego Radia 24 podał w tym kontekście przykład próby sprawienia, że oddziały leśne będą się nam kojarzyć z młodymi ludźmi, którzy tylko biegali po lasach i strzelali. - Jakby nie rozumiano, że były kontynuacją wielkich formacji II wojny światowej, jak AK i NSZ - podkreślił historyk.

Posłuchaj

Prof. Żaryn o Żołnierzach Wyklętych (Towarzystwo Niepokornych) 22:39
+
Dodaj do playlisty

 

Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich, kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zaś, zapewniając aprowizację, schronienie i łączność.

Więcej w nagraniu,

**

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość PR24: prof. Jan Żaryn (historyk)

Data emisji: 4.01.2020

Godzina: 22.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej