"Sprzeciwiał się próbie osadzenia na KUL-u organizacji ateistycznej". Kunicki-Goldfinger o Krupskim
- Był autorytetem, wokół którego tworzył się ruch, który jednoznacznie wypowiadał się przeciwko obecności komunistycznej organizacji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Kunicki-Goldfinger, historyk pracujący nad biografią o Januszu Krupskim.
2021-05-11, 12:07
Audycja została poświęcona wspomnieniom o Januszu Krupskim, wiceprezesie Instytutu Pamięci Narodowej w latach 2000–2006, działaczu opozycji antykomunistycznej w PRL, założycielu i redaktorze niezależnego pisma "Spotkania". W stanie wojennym był on internowany i brutalnie represjonowany. Po roku 1989 kontynuował działalność wydawniczą. Był kierownikiem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zginął w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Sprzeciw wobec SZSP
Powiązany Artykuł
"Niemcy chcieli pozbyć się warstwy przywódczej Kościoła". Jagodzińska o więźniach Dachau
Gość PR24 powiedział, że dla wszystkich tych, którzy znali Janusza Krupskiego, jasne było to, że momentem przełomowym w jego życiu był rok 1973. - Wtedy na KUL-u powstał ruch studencki animowany przez Janusza Krupskiego, ruch sprzeciwu wobec próby władz komunistycznych narzucenia katolickiej uczelni jednej organizacji młodzieżowej, a mianowicie Socjalistycznego Związku Studentów Polskich - powiedział.
Dodał, że w związku z tymi wydarzeniami Janusz Krupski stał się czołową postacią i symbolem sprzeciwu wobec próby osadzenia w środowisku katolickim organizacji ideowej, ateistycznej. - Janusz był wówczas autorytetem, wokół którego tworzył się ruch, który jednoznacznie wypowiadał się przeciwko obecności tej komunistycznej organizacji - mówił Marek Kunicki-Goldfinger.
REKLAMA
"Spotkania"
W czerwcu 1976 r. Janusz Krupski przekazał uczestnikom Zgromadzenia Młodzieży i Studentów Europy w Warszawie list otwarty zawierający przykłady łamania praw człowieka w komunistycznej Polsce. Dzięki współpracy z Piotrem Jeglińskim stworzył kanał przerzutu na Zachód informacji o działalności opozycyjnej w PRL. Jesienią 1977 r. rozpoczął on wydawanie "Spotkań", jednego z najważniejszych drugoobiegowych pism o profilu intelektualnym.
Posłuchaj
Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman
Gość: Marek Kunicki-Goldfinger (historyk pracujący nad biografią o Januszu Krupskim)
REKLAMA
Data emisji: 11.05.2021
Godzina: 22:06
Polecane
REKLAMA