"Szczególny czas". Jarosław Szarek podsumowuje swoją kadencję w IPN
- Wydarzyło się wiele, czas był szczególny. (...) Po zmianie ustawy o IPN w 2016 roku, zmienił się sam Instytut. Stał się większą instytucją, utworzyliśmy nowe dwa piony, niezwykle ważne - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Szarek, prezes IPN.
2021-07-20, 10:20
Posłuchaj
Instytut Pamięci Narodowej to największa w Polsce instytucja naukowo-archiwalna, która zajmuje się historią Polski w latach 1917-1990. Kadencja obecnego prezesa IPN Jarosława Szarka - po pięciu latach kierowania przez niego Instytutem - minie w lipcu.
Powiązany Artykuł
Kadencja prezesa IPN Jarosława Szarka zbliża się ku końcowi. Dwuetapowy konkurs wyłoni jego następcę
Jednym z nowo powstałych oddziałów za kadencji Jarosława Szarka jest Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, czyli poszukiwania i identyfikacja naszych bohaterów.
- W tym momencie IPN poszukuje szczątek naszych bohaterów w ok. 50 miejscach w Polsce. To, czego symbolem jest Łączka, to praktycznie takie mamy w każdym powiatowym mieście, w dawnych siedzibach powiatowych Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego. Są też prowadzone poszukiwania za granicą. Wkrótce wyjeżdża ekipa na Litwę, gdzie od lat trwają poszukiwania. Ostatnie tygodnie to są odkryte szczątki w słynnym więzieniu na warszawskiej Pradze - przypomniał szef IPN.
Jak dodał Jarosław Szarek, w 2016 zostało również powołane Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa zajmujące się z jednej strony upamiętnieniem "w kamieniu" naszych bohaterów, ważnych faktów z historii Polski, ale też wydawaniem opinii dotyczących obiektów pozostałych po systemie totalitarnym, m.in. dotyczących zmian nazw ulic.
REKLAMA
Posłuchaj
Gość audycji odniósł się także do wywiadu Mariusza Waltera, w którym założyciel TVN mówi o posiadanych teczkach SB.
Kara więzienia za przechowywanie dokumentów SB
- Każdy, kto posiada dokumenty tworzone przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa, jest zobowiązany przekazać je Instytutowi Pamięci Narodowej. Ten, kto tego nie zrobi, podlega, tak prawodawca to ustalił, karze więzienia od 6 miesięcy aż do 8 lat - mówił rozmówca PR24.
- Kilka miesięcy temu mieliśmy taką sytuację, że prokuratorzy Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu weszli do mieszkań byłych funkcjonariuszy SB - opowiedział Szarek.
W wywiadzie dla najnowszego wydania "Newsweeka" Mariusz Walter powiedział, że posiada dokumenty Służby Bezpieczeństwa, które jako takie i zgodnie z art. 54 ustawy o IPN powinny znajdować się w Archiwum IPN.
REKLAMA
- Jeżeli chodzi o kwestię pana Waltera, on podkreślił w tym wywiadzie, że posiada kopie, prawo na posiadanie kopii, jeśli są uzyskane legalnie, pozwala - podsumował.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman
Gość: Jarosław Szarek (prezes IPN)
Data emisji: 19.07.2021
REKLAMA
Godzina: 22.05
kmp
Polecane
REKLAMA