more_horiz

12 żołnierzy, kolumna, orzeł z brązu. Romuald Rzeszutek o powstającym w Mielcu największym pomniku Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 10:00
- Nie chodziło o bicie rekordów, natomiast wydaje się, że to rzeczywiście największy pomnik Żołnierzy Niezłomnych. Ma na nim stanąć 12 żołnierzy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Romuald Rzeszutek, wiceprezes stowarzyszenia Prawda i Pamięć, pomysłodawca i koordynator budowy pomnika w Mielcu.
Powstający pomnik Żołnierzy Niezłomnych w Mielcu
Powstający pomnik Żołnierzy Niezłomnych w MielcuFoto: PAP/Darek Delmanowicz

W Mielcu powstaje największy w Polsce pomnik Żołnierzy Wyklętych. Jak przyznał inicjator jego powstania, Romuald Rzeszutek, pomnik jest realizacją jego założenia, że jeśli tylko będzie mógł to uczynić, upamiętni osoby, o których wiele czytał i słuchał opowieści członków rodziny.


ZOBACZ TAKŻE
Joanna Andrzej Gwiazda NNW Forum 1200.jpg
Festiwal NNW. "Z Gwiazdami. Podróż bez końca" – film o niezwykłej miłości i spełnionym życiu

- Nie chodziło o bicie rekordów, natomiast wydaje się, że to rzeczywiście największy pomnik Żołnierzy Niezłomnych. Ma na nim stanąć 12 żołnierzy - jak 12 apostołów - tłumaczył gość PR24.

Czytaj także:

- Założyliśmy, że figury powinny być nieco większe od człowieka - mówił Romuald Rzeszutek. Postaci mają wysokość ok. 2,6 m. - Sam pomnik jest potężny. Ma ok. 6,5 metra - wskazał. W jego skład wchodzi też granitowa kolumna i orzeł z brązu.

Posłuchaj
22:45 Romuald Rzeszutek.mp3 Romuald Rzeszutek o największym pomniku Żołnierzy Wyklętych (Polskie Radio 24/Towarzystwo Niepokornych)

 

Romuald Rzeszutek odniósł się też do niedawno zakończonego Festiwalu NNW. Jak stwierdził, wydarzenie było dla niego inspiracją do nowych działań lokalnych. - Dało dodatkową energię do działania - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: Towarzystwo niepokornych

Prowadzący: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki, Jan Ruman

Goście PR24: Romuald Rzeszutek

Data emisji: 12.10.2021

Godz. emisji: 22.08

PR24/ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem