more_horiz

"Spaja romantyzm z pozytywizmem". Dr Kaczorowska o Marii Konopnickiej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 11:49
Rok 2022 będzie nie tylko Rokiem Marii Konopnickiej, ale też Romantyzmu Polskiego. - Postać Marii Konopnickiej spaja romantyzm i pozytywizm - tłumaczyła w Polskim Radiu 24 dr Teresa Kaczorowska, pisarka i dziennikarka, autorka książki o Marii Konopnickiej.
Audio
  • Dr Teresa Kaczorowska o Marii Konopnickiej (Towarzystwo Niepokornych)
Dr Teresa Kaczorowska pisze sztukę o Marii Konopnickiej
Dr Teresa Kaczorowska pisze sztukę o Marii Konopnickiej Foto: Reprodukcja/Forum

Co roku Sejm RP wybiera postaci, które zapisały się w historii polityki i kultury i przypisuje im honorowy tytuł Patronów Roku. Rok 2021 należał do Stanisława Lema, Stefana Wyszyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2022 rok będzie nie tylko Rokiem Marii Konopnickiej, Józefa Wybickiego i Józefa Mackiewicza – decyzje Sejm podjął w październiku. Ale też, jak postanowiono podczas posiedzenia z 17 listopada, Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Życie Marii Konopnickiej można podzielić na kilka okresów: dzieciństwa w Suwałkach (1842-1849), młodości w Kaliszu (1849-1862), szczęśliwego małżeństwa z Jarosławem Janem Konopnickim i narodzin ich ośmiorga dzieci w Bronowie niedaleko Kalisza, trudnego życia z rodziną na wsi Gusin, zamieszkania poetki z dziećmi w Warszawie (1877-1890) oraz podróżowania po Europie (1890-1910). W ostatnim z tych okresów ta natchniona poetka i działaczka narodowa, autorka słynnej Roty, społecznie zaangażowana patriotka bywała również na Ziemi Ciechanowskiej. - Maria Konopnicka spaja romantyzm i pozytywizm. Jej związki z Ziemią Ciechanowską są bardzo duże. Jej syn Jan mieszkał w Ciechanowie, zaszczepiła mu działania obywatelskie i społecznikowskie, często go tam odwiedzała, pisała bajki dla wnucząt, współpracowała z Aleksandrem Świętochowskim i innymi pozytywistami. Ta Ziemia jest naznaczona jej obecnością. Pamięć o poetce przetrwała i trwa do dzisiaj. Ten rok jeszcze bardziej wybrzmi na Ziemi Ciechanowskiej jej pamięcią - powiedziała dr Teresa Kaczorowska.

Powstaje też sztuka teatralna o Marii Konopnickiej. - Ogłoszenie roku Marii Konopnickiej natchnęło mnie do zmierzenia się z tą nową formą. Chciałbym ją przedstawić jako wielką patriotkę. Dzielną kobietę i matkę sześciorga dzieci - tłumaczyła dr Teresa Kaczorowska.

Posłuchaj
21:57 PR24 2022_01_03-22-06-10.mp3 Dr Teresa Kaczorowska o Marii Konopnickiej (Towarzystwo Niepokornych)

Z Ziemią Ciechanowską związana jest też Lucyna Janikowa, która zmarła w niedzielę 2 stycznia. W latach okupacji niemieckiej uczestniczyła w konspiracji w sekcji Wojskowej Służby Kobiet jako żołnierz NSZ-AK. Za swoją działalność otrzymała wiele odznaczeń i medali, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego i Krzyż AK, tytuł Zasłużonego Nauczyciela RP czy Laur Ciechanowski za 2005 r.  

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman

Gość: dr Teresa Kaczorowska (pisarka, dziennikarka)

Data emisji: 3.01.2022

Godzina: 22:05 

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem