Nowy dokument o Żwirce i Wigurze, Piotr Kloc: ta historia żyła w mojej rodzinie

- Kiedy okazało się, że polska myśl techniczna mogła prześcignąć niemiecką, a nasz pilot mógł być lepszy od uważanych za najlepszych na świecie pilotów niemieckich, to było dla nowej Polski, dla II RP, informacja bardzo pozytywna - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kloc, reżyser filmu “Żwirko i Wigura. 15 dni chwały”. Jak mówił, na pomysł zrobienia filmu o legendarnych polskich lotnikach, wpadł, gdy w piwnicy znalazł stare taśmy szpulowe.

2022-09-13, 09:40

Nowy dokument o Żwirce i Wigurze, Piotr Kloc: ta historia żyła w mojej rodzinie
Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura tankują swój RWD-5. Foto: NAC

11 września minęła 90 rocznica katastrofy lotniczej, w której zginęli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. Zaś w stołecznym kinie Atlantic odbył się w niedzielę pokaz filmu dokumentalnego, "Żwirko i Wigura. 15 dni chwały". Obraz zostanie także pokazany w konkursie Dokument Polski na XIV Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

- Historia Żwirki Wigury była w mojej rodzinie od kiedy pamiętam - powiedział Janowi Rumanowi i Arkadiuszowi Gołębiewskiemu reżyser filmi Piotr Kloc, przyznając, że jego babcia była spokrewniona ze Stanisławm Wigurą. Jak mówił, w filmie pojawiają się fragmenty wywiadu siiostry Stanisława Wigury z 1977 - prywatnie ciotki jego matki, na ślad którego trafił w domowych archiwach, gdy w piwnicy znalazł stare taśmy szpulowe. - Przesłuchałem te nagrania i wiedziałem, że z tego trzeba zrobić film.

Sukces Żwirki i Wigury sukcesem Polaków

Reżyser filmu dokumentalnego o Żwirce i Wigurze przyznał, że przygotowując się do pracy wertował nagrania Filmoteki Narodowej. - Obejrzałem wszystko z katalogu materiałów międzywojennych, które przetrwały II wojnę światową (...) Znajdowałem te materiały, których potem użyłem w filmie, w nieoczywistych miejscach. Materiały z 1932 roku, z lotniczych zawodów, które wygrali Żwirko i Wigura, znalazłem w kronice dotyczącej zajęcia Zaolzia w 1939 roku - wskazał.

Mówiąc o obrazach pokazujących tłumy ludzi fetujących zwycięstwo Polaków na stołecznym lotnisku na Polu Mokotowskim, ocenił, że "to był niesamowity czas dla II Rzeczypospolitej". - Społeczeństwo było niesłychanie łaknące tego typu sukcesów. Dosłownie kilka dni wcześniej, z podobną pompą, witano polskich olimpijczyków, którzy wrócili z igrzysk z medalami. 1932 rok, dla II RP to samo dno dużego kryzysu ekonomicznego. W momencie, kiedy okazuje się, że nasza myśl techniczna mogła prześcignąć niemiecką, bo tak się zdarzyło w tym przypadku (samolotów RWD), kiedy okazało się, że nasz pilot mógł być lepszy od uważanych za najlepszych na świecie Niemców, lepszy od Włochów i Francuzów, to była dla nowej Polski, II RP, informacja bardzo pozytywna - wyjaśnił Piotr Kloc.

REKLAMA

Film rozwijany na festiwalu NNW

Film "Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” rozwijany był na warsztatach scenariuszowych Festiwalu NNW oraz był prezentowany na Pitching Forum Festiwalu NNW. To pełna unikatowych materiałów archiwalnych opowieść o wielkim zwycięstwie i tragicznej śmierci pilota Franciszka Żwirki i konstruktora jego samolotu - Stanisława Wigury. Ich wygrana w międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge International de Turisme w 1932 roku (29 lat po pierwszym locie braci Wright), była sukcesem, który wzbudził w Polsce ogromny entuzjazm i nadzieję. Ten Sukces dzieli od katastrofy, w której obaj zginęli, zaledwie…15 dni.

Posłuchaj

Piotr Kloc o filmie Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” ("Towarzystwo niepokornych"/ PR24) 22:58
+
Dodaj do playlisty

W rozmowie więcej o filmie "Żwirko i Wigura. 15 dni chwały". Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

Czytaj także:

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman

REKLAMA

Gość: Piotr Kloc (reżyser filmu “Żwirko i Wigura. 15 dni chwały”)

Data emisji: 12.09.2022

Godzina emisji: 22.06


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej