more_horiz

"Towarzystwo Niepokornych". Odbudowa Pałacu Saskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 12:35
- Koncept pracowni WXCA jest niesamowity, to odtworzenie z niesamowitą pieczołowitością elementów historycznych, z jednoczesnym wprowadzeniem w nich życia i mieszkańców, nadanie nowego tchnienia tym budowlom, co było dla nas bardzo ważne. Architekci, którzy będą nad tym projektem pracować, czują go tak samo jak my - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Kuliński, rzecznik spółki Pałac Saski Sp. z o.o.
Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego autorstwa WXCA Group Sp. z o.o.
Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego autorstwa WXCA Group Sp. z o.o.Foto: palacsaski.pl

Odbudowa Pałacu Saskiego stanowi realizację deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy z 11 listopada 2018 r., która zakończyła wieloletnią debatę publiczną nad potrzebą odbudowy historycznych gmachów przy pl. Piłsudskiego. Budowle mają stać się dopełnieniem odbudowy stolicy zniszczonej w czasie II wojny światowej, a w konsekwencji być symbolem umocnienia jedności wspólnoty obywatelskiej.

Obiekty powstałe w wyniku realizacji inwestycji zostaną przeznaczone na potrzeby Kancelarii Senatu i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz innych podmiotów prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną lub społeczną. Odbudowa zachodniej pierzei placu Piłsudskiego przywróci blask jednemu z centralnych miejsc Warszawy.

W konkursie na opracowanie architektoniczno-urbanistycznej koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego zwyciężyła pracownia WXCA Sp. z o.o. Werdykt ogłoszono w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

Posłuchaj
23:34 [PR24]PR24 (PCM) 16 październik 2023 22_05_38.mp3 Sławomir Kuliński (Polskie Radio 24 / Towarzystwo Niepokornych)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Towarzystwo niepokornych

Prowadzący: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość: Sławomir Kuliński, rzecznik spółki Pałac Saski Sp. z o.o.

Data emisji: 16.10.2023

Godzina emisji: 22.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także