Pałac Saski zostanie odbudowany. Prezydent: czas, by Polska odzyskała ten stary fragment Warszawy

Jak ocenił prezydent, Pałac Saski, Pałac Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej w to magiczne miejsca w stolicy. - Czas najwyższy by Warszawa, warszawiacy i Polska ten stary fragment Warszawy na nowo odzyskała. - dodał Andrzej Duda.

2023-10-12, 14:55

Pałac Saski zostanie odbudowany. Prezydent: czas, by Polska odzyskała ten stary fragment Warszawy
Pałac Saski wpisze się w historię Warszawy, ale również w rozwój i nowoczesność stolicy - ocenił Andrzej Duda. Foto: PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wzięli udział w uroczystości ogłoszenia wyników konkursu architektoniczno–urbanistycznego na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.

Piękne oblicze Warszawy

Prezydent Duda podkreślił podczas uroczystości, że Warszawa ogromnie wypiękniała przez ostatnie dziesięciolecia, przez co zyskuje swoje nowe, piękne oblicze. Dodał, że w czasie odbudowy zrujnowanej przez hitlerowców stolicy nie udało się jej przywrócić przedwojennego piękna.

- Ale to miejsce tak bardzo znaczące, tak ogromnie wpisane w historyczną pamięć Warszawy, te pałace i kamienice mają swoje znaczenie, śmiało można powiedzieć, nie tylko ponadczasowe, ale także i takie swoiście, myślę, że dla Warszawy wręcz magiczne - powiedział.

Realizacja odbudowy

Prezydent podziękował wszystkim zaangażowanym w proces odbudowy. - Zostaje nam ten pierwszy spektakularny etap wyboru koncepcji, a następnie wykonania dokumentacji projektowej - powiedział Andrzej Duda, podkreślając, że wierzy w realizację tego projektu.

REKLAMA

- To czas najwyższy by Warszawa, warszawiacy i Polska ten stary fragment Warszawy na nowo odzyskała. Z zachowaniem wielkiej elegancji, zachowaniem klasy, wpisany w historię, ale jednocześnie w rozwijającą się w sposób bardzo nowoczesny Warszawę - podkreślił.

Deklaracja prezydenta

W marcu br. ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Organizatorem konkursu jest spółka Pałac Saski, a bezpośrednim operatorem Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP).

Odbudowa Pałacu Saskiego stanowi realizację deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy z 11 listopada 2018 r., która zakończyła wieloletnią debatę publiczną nad potrzebą odbudowy historycznych gmachów przy pl. Piłsudskiego. Budowle mają stać się dopełnieniem odbudowy zniszczonej w czasie II wojny światowej stolicy, a w konsekwencji być symbolem umocnienia jedności wspólnoty obywatelskiej.

Czytaj także:

Obiekty, powstałe w wyniku realizacji inwestycji, zostaną przeznaczone na potrzeby Kancelarii Senatu i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz innych podmiotów prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną lub społeczną. Odbudowa zachodniej pierzei placu Piłsudskiego przywróci blask jednego z centralnych miejsc Warszawy.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda o odbudowie Pałacu Saskiego i Warszawy (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Oddanie do użytku w 2030 r.

Operatorem konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Saskiego jest Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Historia stowarzyszenia sięga XIX wieku, kiedy to budowniczy i inżynierowie założyli Krakowskie Towarzystwo Techniczne, a architekci połączyli siły w Towarzystwie Popierania Handlu i Przemysłu. W 1926 r. w Warszawie założono Stowarzyszenie Architektów Polskich (później Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, stąd skrót "SARP"), którego statutowymi celami stały się m.in. dbałość o wysoką jakość architektury, przestrzeni i środowiska oraz rozwój twórczości architektonicznej.

Oddanie do użytku gmachów Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic planowane jest w 2030 r.

PAP/IAR/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej