Odbudowa Pałacu Saskiego. Znamy zwycięzcę konkursu architektonicznego

W warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Zwycięzcą została pracownia WXCA Group sp. z o.o.

2023-10-12, 13:24

Odbudowa Pałacu Saskiego. Znamy zwycięzcę konkursu architektonicznego
Pałac Saski został wysadzony przez Niemców pod koniec Powstania Warszawskiego. Zachował się jedynie fragment kolumnady - dziś Grób Nieznanego Żołnierza. Foto: www.1944.org

W uroczystości udział wziął między innymi prezydent Andrzej Duda, który podziękował wszystkim zaangażowanym w proces odbudowy.

- To czas najwyższy by Warszawa, Warszawiacy i Polska ten stary fragment Warszawy na nowo odzyskała. Z zachowaniem wielkiej elegancji, zachowaniem klasy, wpisany w historię, ale jednocześnie w rozwijającą się w sposób bardzo nowoczesny Warszawę - powiedział prezydent.

W marcu 2023 roku ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Organizatorem konkursu jest spółka Pałac Saski, a bezpośrednim operatorem Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP).

Odbudowa Pałacu Saskiego

Odbudowa Pałacu Saskiego stanowi realizację deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy z 11 listopada 2018 r., która zakończyła wieloletnią debatę publiczną nad potrzebą odbudowy historycznych gmachów przy pl. Piłsudskiego. Budowle mają stać się dopełnieniem odbudowy zniszczonej w czasie II wojny światowej stolicy, a w konsekwencji być symbolem umocnienia jedności wspólnoty obywatelskiej.

REKLAMA

Obiekty, powstałe w wyniku realizacji inwestycji, zostaną przeznaczone na potrzeby Kancelarii Senatu i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz innych podmiotów prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną lub społeczną. Odbudowa zachodniej pierzei placu Piłsudskiego przywróci blask jednego z centralnych miejsc Warszawy.

Operatorem konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Saskiego było Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Historia stowarzyszenia sięga XIX wieku, kiedy to budowniczy i inżynierowie założyli Krakowskie Towarzystwo Techniczne, a architekci połączyli siły w Towarzystwie Popierania Handlu i Przemysłu.

Posłuchaj

Andrzej Bulanda z Pracowni WXCA mówi o założeniach, jakie przestawiono w koncepcji odbudowy (IAR) 0:11
+
Dodaj do playlisty

W konkursie udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów. W drugim etapie swoje pomysły przedstawiło pięć z nich.

Zobacz również w i.pl: Pałac Saski w Warszawie zostanie odbudowany? To pomysł Zjednoczonej Prawicy. Co o tym sądzą historycy?

REKLAMA

W 1926 r. w Warszawie założono Stowarzyszenie Architektów Polskich (później Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, stąd skrót "SARP"), którego statutowymi celami stały się m.in. dbałość o wysoką jakość architektury, przestrzeni i środowiska oraz rozwój twórczości architektonicznej.

Czytaj także tvp.info: Odbudowa Pałacu Saskiego. Kamera portalu tvp.info przyjrzała się pracom [WIDEO]

Oddanie do użytku gmachów Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic planowane jest w 2030 r.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej