Odbudowa Pałacu Saskiego. Dziś ogłoszenie konkursu na koncepcję architektoniczną inwestycji

Prezydent Andrzej Duda i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wezmą dziś udział w uroczystości ogłoszenia wyników konkursu architektoniczno–urbanistycznego na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.

2023-10-12, 05:30

Odbudowa Pałacu Saskiego. Dziś ogłoszenie konkursu na koncepcję architektoniczną inwestycji
Pałac Saski został wysadzony przez Niemców pod koniec Powstania Warszawskiego. Zachował się jedynie fragment kolumnady - dziś Grób Nieznanego Żołnierza. Foto: www.1944.org

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie ogłoszono w marcu br. Oddanie do użytku gmachów i kamienic planowane jest na 2030 r.

Wydarzenie, które odbędzie się w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich, zaplanowano w samo południe.

78 lat temu Niemcy wysadzili Pałac Saski. Poznaj jego historię - czytaj w PolskieRadio24.pl

Prezydent: odbudowując pałace Saski i Brühla, stworzymy znak naszych tradycji, tożsamości i dokonań

"Odbudowa pałaców Saskiego i Brühla wraz z kamienicami przy ul. Królewskiej jest wielką wspólnotową ideą, która łączy miliony Polaków. Będzie to pomnik narodowego jubileuszu stulecia odrodzenia się niepodległej Rzeczypospolitej" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście zamieszczonym w 2021 roku na stronach internetowych swojej kancelarii.

REKLAMA

"Odbudowując pałace Saski i Brühla, nie odzyskamy bezcennych pamiątek przeszłości. Stworzymy jednak coś może ważniejszego: znak naszych tradycji, tożsamości, dokonań i ciągłości dziejów Ojczyzny" - napisał prezydent.

Zdaniem prezydenta "pustka ziejąca po zachodniej stronie placu Piłsudskiego, przy wejściu do Ogrodu Saskiego, negatywnie oddziałuje na odbiór całego placu", sprawiając, że "postrzegamy go jako pozbawiony spoistości i wyrazu". "Właśnie to przekonuje o potrzebie restytucji historycznego otoczenia. Bo przecież plac, jaki znamy ze zdjęć z okresu międzywojennego, nie tracąc na monumentalności i rozmachu, miał jednak formę zamkniętą. Był ukształtowanym w ciągu wieków wnętrzem urbanistycznym, kompletnym i o reprezentacyjnym charakterze. Różniło go to od obecnej przestrzeni, która – pozbawiona wyraźnych granic – rozmywa się na obrzeżach. Dlatego miejsce to wymaga zmian: plac Piłsudskiego potrzebuje odbudowy pałacu Saskiego" - czytamy.

[ZOBACZ TAKŻE] Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński gościem Polskiego Radia:

Odkryj Pałac Saski - specjalny serwis PolskieRadio24.pl

Polskie Radio we współpracy ze Spółką Celową Pałac Saski przygotowało multimedialną i interaktywną platformę wiedzy na temat utraconych skarbów Warszawy – Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej. 

REKLAMA

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:

1200x660 Pałac Saski.jpg


PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej