Atak na pociąg. Wojsko sprawdzi odcinek torów do granicy w Hrubieszowie

"Służby podległe ministerstwu ściśle współpracują w celu wyjaśnienia aktu dywersji na torach koło Garwolina. Wojsko sprawdzi odcinek ok. 120 km (przy trakcji kolejowej) biegnący do granicy w Hrubieszowie" - napisał na platformie X minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

2025-11-17, 10:52

Atak na pociąg. Wojsko sprawdzi odcinek torów do granicy w Hrubieszowie
Żołnierze. Foto: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EAST NEWS

Akty dywersji na torach. Reakcja władz

Wicepremier wskazał, że w działania zaangażowane są m.in. Wojska Obrony Terytorialnej, w tym 2. lubelska brygada OT i wchodzący w jej skład 25. batalion lekkiej piechoty z Zamościa.

Z kolei premier Donald Tusk poinformował, że eksplozja niedaleko stacji Mika miała najprawdopodobniej na celu wysadzenie pociągu na trasie Warszawa-Dęblin. - Na szczęście nie doszło do tragedii, ale sprawa jest bardzo poważna - stwierdził szef rządu na udostępnionym w mediach społecznościowych nagraniu.

Incydent wydarzył się także na terenie Puław. Chodzi o zatrzymanie pociągu relacji Świnoujście-Rzeszów, którym podróżowało 475 pasażerów. W jednym z wagonów doszło do wybicia szyb - najprawdopodobniej przez uszkodzoną linię trakcji. Nikt nie ucierpiał. Sprawę badają służby.

Spotkanie w siedzibie MSWiA

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwa spotkanie w sprawie aktów dywersji. Biorą w nim udział szef MSWiA Marcin Kierwiński, minister sprawiedliwości Waldemar Żurek, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak oraz kierownictwo służb odpowiadających za bezpieczeństwo państwa - poinformowała w serwisie X rzeczniczka MSWiA Karolina Gałecka.

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/ms

Polecane

Wróć do strony głównej