more_horiz

Paweł Lewandowski: kultura jest świetnym nośnikiem polskiej marki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 09:19
- Kultura jest świetnym nośnikiem polskiej marki i najlepiej jest się promować przy polskiej kulturze. Kultura pozwala przełamywać lody i nawiązywać lepsze relacje. Pokazuje osobną duszę i pewne wartości, z którymi przyjeżdża biznes - powiedział obecny na Kongresie 590 w Jasionce wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Paweł Lewandowski.
Audio
  • 08.10.2019 "Towarzystwo Niepokornych". Gość PR24: Paweł Lewandowski
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł LewandowskiFoto: PAP/Andrzej Grygiel

- Kultura sama w sobie jest także produktem, który można sprzedawać. Wspieramy różne designerskie rzeczy. Polska jest w ścisłej czołówce, jeżeli chodzi o produkcję gier komputerowych, także opartych o polską kulturę, np. gra "Wiedźmin" oparta na adaptacji książki. Amerykańskie filmy pokazują jakie są USA i różne aspekty tamtejszego życia, także kulturę i miejsca. Dzięki temu ludzie powielają pewne modele zachowań, stąd filmy są ważne do tego, aby promować polską markę - zaznaczył.

Piotr Gliński PR1 01.2019 1200.JPG
Piotr Gliński: bezpośrednio wzmocniliśmy instytucje kultury

"Polska wspiera artystów w bardzo szeroki sposób"

Jak podkreślił wiceminister,"Polska wspiera artystów w bardzo szeroki sposób. Mają oni równy dostęp do środków, a ograniczenia wynikają z nakazów unijnych. Państwowych środków nie może być więcej niż 50 proc. w danej produkcji filmowej. Osiągamy ten próg w prawie każdej produkcji, a do wielu z nich dorzucają się spółki skarbu państwa, choć ich wsparcie się tu nie wlicza". 

- Staramy się stworzyć takie mechanizmy, aby zachęcać ludzi o nastawieniu komercyjnym, aby tworzyli dzieła kulturowe, by promować polską kulturę na świecie i w Europie - dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Polskie Radio 24/pkr

* * *

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Data emisji: 07.10.2019

Godzina emisja: 23:06

Zobacz także

Zobacz także