more_horiz

"Śmierć we Wrocławiu". Orbitowski: jasne punkty książki to bohaterowie drugoplanowi

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 11:30
"Byłem przekonany, że to jakiś zakurzony skarb klasyki czeskiego kryminału, tymczasem autor jest współczesny i jest jednym z najpopularniejszych pisarzy w Czechach" - tak o autorze książki pt. "Śmierć we Wrocławiu" mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski. Współautorem audycji był Piotr Gociek.
Okładka książki Śmierć we Wrocławiu
Okładka książki "Śmierć we Wrocławiu"Foto: mat. promocyjne

Vlastimil Vondruška jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych czeskich historyków. Studiował historię i etnologię na Uniwersytecie Karola w Pradze. Według statystyk czeskiej Biblioteki Narodowej jest obecnie najpoczytniejszym czeskim pisarzem.

- Mamy do czynienia z kryminałem średniowiecznym. Dwa jasne punkty tej książki to bohaterowie drugoplanowi: żona Ludmiła i giermek Ota - miłośnik życia - który wysuwa się na pierwszy plan oraz kradnie całą sympatię widza, i tu postawiłbym kropkę - powiedział Łukasz Orbitowski.

"Autor pisze też do gazet"

Książka pt. "Śmierć we Wrocławiu" opowiada o wysłanniku czeskiego króla, który udaje się do Wrocławia, gdzie znika w tajemniczych okolicznościach. Z uwagi na dyplomatyczny charakter jego misji król Przemysł Ottokar II wysyła w ślad za nim na Dolny Śląsk swoich zaufanych ludzi: prokuratora królewskiego Oldrzicha, jego żonę Ludmiłę oraz giermka Otę.

Za murami XIII-wiecznego Wrocławia okazuje się, że śledztwo będzie dużo trudniejsze, niż początkowo zakładano. Czy prokurator królewski rozwiąże zagadkę tajemniczego zaginięcia, zanim pojawią się kolejne ofiary? Który z tropów prowadzi do celu?

Czytaj także:

- Seria przygód królewskiego prokuratora liczy 28 tomów. One powstały w ciągu kilkunastu lat, ale oprócz tego ich autor napisał także kilkadziesiąt innych książek, w tym i dla dzieci, i kryminały oraz książki na temat starych technik szklarskich. Pisze też do gazet - przypomniał Piotr Gociek.

Posłuchaj
22:36 PR24_mp3 2022_01_19-22-06-56.mp3 "Śmierć we Wrocławiu". Ł. Orbitowski: jasne punkty książki to bohaterowie drugoplanowi ("Posłowie"). Współautorem audycji był P. Gociek

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek

Data emisji: 19.01.2022

Godzina: 22:06 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem