more_horiz

"Szklany ogród" i "Zmierzchanie świata". Gociek i Orbitowski o nowościach wydawniczych

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 14:15
Postkomunistyczna Mołdawia i japoński żołnierz przez lata żyjący złudzeniem, że wojna trwa. W audycji "Posłowie" o książkach "Szklany ogród" Tatiany Tibuleac i "Zmierzchanie świata" Wernera Herzoga rozmawiali Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski.
Okładki książek Szklany ogród i Zmierzchanie świata
Okładki książek "Szklany ogród" i "Zmierzchanie świata"Foto: PIW Państwowy Instytut Wydawniczy / Noir sur Blanc / mat. promocyjne

W powieści Tatiany Tibuleac "Szklany ogród" z perspektywy nastolatki poznajemy Mołdawię w okresie schyłku imperium sowieckiego i w początkowych latach transformacji postkomunistycznej, we wszystkich krajach bloku wschodniego stojącej pod znakiem chaosu, niepewności, strachu oraz niespełnionych oczekiwań, szczególnie widocznych w przypadku młodej - i dla wielu nieoczywistej - państwowości mołdawskiej miotającej się pomiędzy nostalgią za czasami Związku Radzieckiego, a podszytym nieufnością ciążeniem ku Rumunii i pełnymi wahań aspiracjami niepodległościowymi.

Znakomity reżyser w roli powieściopisarza. Szeroko komentowana, budząca wiele emocji powieść Wernera Herzoga w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz. "Zmierzchanie świata" to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia japońskiego żołnierza Hiroo Onody, który po zakończeniu II wojny światowej przez kolejne dwadzieścia dziewięć lat walczy o utrzymanie pozycji na filipińskiej wyspie.

Posłuchaj
22:53 PR24 2023_10_25-22-06-12.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o nowościach wydawniczych (Polskie Radio 24 / Posłowie)

Czytaj także:

PR24/ka

* * *

Audycja: Posłowie

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 25.10.2023

Godzina emisji: 22.06

mat. promocyjne / PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także