more_horiz

Tajemnice "wnuczkowej mafii". Kto uchodzi za pomysłodawcę oszustw?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 23:59
- Arkadiusz Ł., ps. "Hoss" jest uznawany pomysłodawcą "oszustw na wnuczka". Legenda głosi, że pomysł przyniosła do domu żona - mówiła Hanna Dobrowolska, autorka książki "Wnuczkowa mafia. Powiedz im co masz, a zabiorą Ci wszystko" na antenie Polskiego Radia 24.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Africa Studio

"Polscy seniorzy nękani są przez »wnuczkową mafię« od blisko dwóch dekad. Skąd się wzięła ta niezwykle podstępna metoda oszustw? Dlaczego sprawcy są tak skuteczni? Dlaczego czują się bezkarni? Jak żyją za wyłudzone pieniądze? Reportaż Hanny Dobrowolskiej przestawia ten wciąż nierozwiązany problem od każdej strony" - czytamy w opisie książki.

seniorzy smutek 1200.jpg
Wyłudzają pieniądze metodą "na wnuczka". Nie daj się oszukać!

Książka jest efektem kilkuletniego dziennikarskiego śledztwa Hanny Dobrowolskiej: lektury kilkuset tomów akt sądowych, rozmów z ofiarami i sprawcami oraz współpracy z policjantami z wydziału kryminalnego.

"Ci ludzie w poczuciu zagrożenia są w stanie przekazać wszystko"

- To Niemcy jako pierwsi zdiagnozowali ten problem, jako działanie zorganizowanej grupy przestępczej, a nie pojedynczych, przypadkowych oszustw. To z Niemiec - do naszej policji - przyszła wiedza o tym, jak to wygląda, jak to rozpracowywać - mówiła Hanna Dobrowolska.

- Arkadiusz Ł., ps. "Hoss" uchodzi za pomysłodawcę "oszustw na wnuczka". Legenda głosi, że pomysł przyniosła do domu żona. (...) Na początku była metoda "na krewnego". Oszust podawał się za krewnego w potrzebie - że można mu pomóc przekazując pieniądze. Ta metoda ewoluowała i najczęściej poszukiwani są seniorzy metodą "na funkcjonariusza CBŚ". To jest coś niewiarygodnego - dzwoni "funkcjonariusz" i mówi, że pieniądze danej osoby są zagrożone, więc trzeba te pieniądze szybko wypłacić i przekazać - mówiła autorka "Wnuczkowej mafii". - Ci ludzie w poczuciu zagrożenia, utraty majątku, są w stanie przekazać dosłownie wszystko - dodała.

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Gospodarzem audycji "Między nami kobietami" była Anna Popek.

____________________ 

Data emisji: 06.11.2019

Godzina emisji: 23.36

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem