more_horiz

Fundacja Polska360 dla uchodźców. Irena Biernacka: przebywają tam 32 osoby

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 00:20
- Uruchomiliśmy ośrodek dla uchodźców w Konstancinie, gdzie znajdował się zaniedbany sierociniec, który wyremontowaliśmy. Obecnie przebywają w nim 32 osoby - kobiety wraz z dziećmi, którzy przyjechali do nas ze wschodu Ukrainy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Irena Biernacka, dyrektor Fundacji Polska360 i działaczka polonijna na Białorusi.
Irena Biernacka w osrodku dla uchodźców w Konstancinie
Irena Biernacka w ośrodku dla uchodźców w KonstancinieFoto: FB/@FundacjaPolska360

Od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, Straż Graniczna odprawiła ponad 3 mln osób przybywających do Polski z zaatakowanego kraju. Na antenie Polskiego Radia 24 działaczka polonijna na Białorusi Irena Biernacka przybliżyła działalność Fundacji Polska360 skierowaną do uchodźców z Ukrainy, a także nastawienie Białorusinów do rosyjskiej wojny na Ukrainie.

Ucieczka przed wojną 

- Uruchomiliśmy ośrodek dla uchodźców w Konstancinie (pod Warszawą-red.). Znajdował się tam zaniedbany sierociniec, który wyremontowaliśmy. Obecnie znajdują się tam 32 osoby - kobiety wraz z dziećmi. Przyjechali do nas ze wschodu Ukrainy - z Charkowa, z Sum czy z Krzywego Rogu - opowiadała dyrektor Fundacji Polska360.

Podkreśliła, że "młode kobiety opowiadały wzruszające historie, o tym jak wyglądała ucieczka wraz z małymi dziećmi do schronów po alarmach ostrzegających przed ostrzałami, atakami bombowymi". - Historie różnią się od siebie, ale każda jest wstrząsająca - zaznaczyła Irena Biernacka. 

Gość audycji przedstawiła także działalność samej organizacji. - Fundacja Polska360 prowadzi również projekt edukacyjny online dla dzieci z polskich rodzin mieszkających na Białorusi. Podczas zdalnych zajęć uczymy języka polskiego, w tym ortografii, historii i śpiewamy piosenki. Potrzebujemy i nauczycieli, i młodzieży, która chce śpiewać, i animatorów - powiedziała Biernacka i zachęcała do współpracy. 

Posłuchaj
23:33 [i] 11.05.2022 R. MIĘDZY NAMI KOBIETAMI.mp3 Irena Biernacka o pomocy dla uchodźców z Ukrainy ("Między nami kobietami"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadzący: Anna Popek

Gość: Irena Biernacka (dyrektor Fundacji Polska360, działaczka polonijna na Białorusi)

Data emisji: 10.05.2022

Godzina: 23.35

nt/st

Zobacz także

Zobacz także