more_horiz

Andżelika Przybek: nie doceniamy inteligencji zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 11:14
- Zwierzęta wyczuwają ludzi. Przede wszystkim kierują się naszą mową ciała, czytają nas bardzo dobrze. Przed nimi nic się nie ukryje. Możemy mieć nawet najlepszy garnitur i najdroższą sukienkę, a zwierzęta i tak zobaczą nas takimi, jakimi jesteśmy - powiedziała w Polskim Radiu Andżelika Przybek (Fundacja Pociechom).  
Andżelika Przybek: potrzebujemy porozumienia ze zwierzętami
Andżelika Przybek: potrzebujemy porozumienia ze zwierzętamiFoto: shutterstock/Katja Schaefer

Gościem audycji "Między nami kobietami" była Andżelika Przybek, która na antenie Polskiego Radia 24 mówiła o relacji ludzi ze zwierzętami.

"Omija nas coś bardzo pięknego"

- Potrzebujemy porozumienia ze zwierzętami - stwierdziła Andżelika Przybek.

Dodała, że to, iż marzymy o tym, kiedy jesteśmy dziećmi, to jedno, ale potem w życiu dorosłym potrzebujemy również nici porozumienia z innym gatunkiem. - Wtedy szukamy w przestrzeni kosmicznej innych stworzeń, uważamy, że są inteligentniejsze od nas, natomiast nie dostrzegamy, jak inteligentne istoty żyją wśród nas. Nie doceniamy tej inteligencji zwierząt, ich samoświadomości i empatii w stosunku do pobratymców - powiedziała gość Polskiego Radia 24. Zaznaczyła, że w związku z tym "omija nas coś bardzo pięknego". 

"Przed nimi nic się nie ukryje"

- Zwierzęta wyczuwają ludzi. Przede wszystkim kierują się naszą mową ciała, czytają nas bardzo dobrze. Przed nimi nic się nie ukryje. Możemy mieć nawet najlepszy garnitur i najdroższą sukienkę, a zwierzęta i tak zobaczą nas takimi, jakimi jesteśmy - powiedziała Andżelika Przybek.

Dodała, że wydzielamy również feromony oraz zapach potu, który jest dla zwierząt bardzo czytelny. - Takim przykładem jest hormon stresu. Jest on dla nich informacją, że jesteśmy zdenerwowani - wyjaśniła.  

Poinformowała również, że prowadzone były badania w zakresie tego, czy zwierzęta rozpoznają mimikę człowieka. - Okazało się, że jak najbardziej tak - powiedziała. Dodała, że takimi świetnymi czytającymi są konie. - Doskonale czytają mimikę ciała, reagują na ludzi zadowolonych, złych i to jest niesamowite. 

- Nie dostrzegamy tego, co jest wokół nas niesamowite - zaznaczyła. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:02 PR24_AAC 2022_06_22-23-35-16.mp3 Andżelika Przybek: nie dostrzegamy tego, co jest wokół nas niesamowite ("Między nami kobietami/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadzący: Anna Popek

Gość: Andżelika Przybek (Fundacja Pociechom)

Data emisji: 22.06.2022

Godzina: 23.35

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem