more_horiz

"Muzyka, która się snuje". Anna Maria Adamiak o twórczości Hanki Ordonówny

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 10:08
- Piosenki z dwudziestolecia międzywojennego są wyzwaniem nie tylko wokalnym, ale również emocjonalnym. One wymagają bardzo dużej świadomości głosu, przede wszystkim świadomości wyrażania emocji oraz uczuć, ponieważ to są utwory zawierające przepiękne teksty - mówiła w Polskim Radiu 24 piosenkarka Anna Maria Adamiak. Z okazji przypadającej 4 lipca 120. rocznicy urodzin Hanki Ordonówny przybliżyła postać artystki kochanej przez tysiące Polaków.
Artyści Hanka Ordonówna, Igo Sym (z prawej) i Leon Boruński na łódzkiej ulicy
Artyści Hanka Ordonówna, Igo Sym (z prawej) i Leon Boruński na łódzkiej ulicyFoto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Anna Maria Adamiak przyznała, że  po raz pierwszy zetknęła się z muzyką piosenkarki co najmniej 20 lat temu. - Wówczas odkryłam na pchlim targu nuty Markowskiego "I zawsze będzie ci czegoś brak" i wydawało mi się, że piosenka to coś bardzo prostego - przyznała Anna Maria Adamiak.

- Natomiast okazało się, że piosenki z dwudziestolecia międzywojennego są wyzwaniem nie tylko wokalnym, ale również emocjonalnym. One wymagają bardzo dużej świadomości głosu, przede wszystkim świadomości wyrażania emocji oraz uczuć, ponieważ to są utwory zawierające przepiękne teksty - kontynuowała.

Zdaniem piosenkarki "to jest muzyka, która się snuje". - Ona jest uzasadniona, tam wszystko się zgadza: i muzyka, i tekst, i wykonawstwo. Tam aktorzy śpiewali, śpiewacy byli aktorami, czyli wszystko to, czego brakuje mi we współczesnych wykonaniach - podkreśliła.

"Charakterna osoba"

Anna Maria Adamiak wskazała, że Hanka Ordonówna "była bardzo charakterną osobą". - Zaczynała jako tancerka i na początku może nawet jako taka szansonistka dwudziestolecia międzywojennego, ale ona chciała być kimś więcej. Nieustannie zabiegała o to, żeby w końcu dostać solowy numer i taki też dostała, to był taniec oraz piosenka "Szkoda słów" - wskazała. 

- Okazało się, że recenzent napisał, że faktycznie - szkoda i że debiut się nie udał oraz że dzieci i kotów na scenę wpuszczać się nie powinno, więc ona się tym troszeczkę zmartwiła i wyjechała na rok do Lublina, potem wróciła i zaczęła pracę nad sobą - opowiadała piosenkarka.

Jak dodała w dalszej części rozmowy, "Hanka Ordonówna była kobietą bardzo wrażliwą, która przeszła bardzo ciężki czas". - Była gwiazdą oraz ikoną do chwili wybuchu wojny. Następnie zaczęła się wojna, Ordonówna trafiła do obozu, potem na wygnanie, a jeszcze później resztką sił opiekowała się osieroconymi dziećmi - powiedziała.

W audycji można też usłyszeć pieśni żołnierskie śpiewane niegdyś przez Hankę Ordonównę w wykonaniu Anny Marii Adamiak. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Posłuchaj
23:29 anna popeek.mp3 Anna Maria Adamiak o postaci Hanki Ordonówny ("Między nami kobietami") 

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadzący: Anna Popek

Gość: Anna Maria Adamiak (piosenkarka)

Data emisji: 3.08.2022

Godzina: 23.35

nt

Zobacz także

Zobacz także