more_horiz

Najlepsze filmy 2021 r. Gociek i Adamski wskazali swoje typy

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 15:30
Jakie nowości filmowe zrobiły w 2021 roku największe wrażenie na Piotrze Goćku i Łukaszu Adamskim? Autorzy audycji "Nakręceni - magazyn premier filmowych" mówili o dziełach, które zapadły im w pamięć, a także o kondycji dużego i małego ekranu w ogóle, w dobie pandemii i rosnącego rynku platform streamingowych.
Kadry z docenionych przez Piotra Goćka i Łukasza Adamskiego filmów Cry Macho oraz Zabij to i wyjedź z tego miasta
Kadry z docenionych przez Piotra Goćka i Łukasza Adamskiego filmów "Cry Macho" oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta"Foto: mat. promocyjne

Piotr Gociek wyróżnił następujące filmy: "Cry Macho" Clinta Eastwooda, "Psie pazury" Jane Campion, "Diuna" Denisa Villeneuve'a, "To była ręka Boga" autorstwa Paolo Sorrentino, "Zielony rycerz" (reż. David Lowery), dzieło Andersa Thomasa Jensena pt. "Jeźdźcy sprawiedliwości", "Nowy porządek" Michela Franco, "Ostatniej nocy w Soho" Edgara Wrighta, "Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun" autorstwa Wesa Andersona.

Piotr Gociek i Łukasz Adamski o najlepszych filmach 2021 r.

Publicysta wskazał też na "Metamorfozę ptaków" Catariny Vasconcelos. W jego opinii jest to "znakomity, przegapiony film". Nieco poszerzając swoją listę na dzieła, które wyprodukowano "w poprzednim sezonie oscarowym", które trafiły do polskiego widza w 2021 r., Piotr Gociek docenił także takie filmy jak "Ojciec" Floriana Zellera i "Minari" Lee Isaaca Chunga oraz animowany obraz Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta".

Łukasz Adamski podzielił zdanie współautora audycji dotyczące części filmów. Uwzględnił na swojej liście wspomniane "Zabij to...", "Ojca" i "Minari". Wyróżnił także "Na rauszu" Thomasa Vinterberga i "Aidę" Jasmily Žbanić. W tworzeniu ostatniego z tych dzieł uczestniczyli też polscy twórcy. Adamski przyznał, że jest to obraz, który "mocno nim wstrząsnął". Na liście krytyka są też, jak w przypadku Piotra Goćka, "Psie Pazury", "To była ręka Boga", "Diuna" i "Cry Macho", a także "Świnia" z ciekawą rolą Nicolasa Cage'a ("jeden z najbardziej uroczych filmów" mijającego sezonu).

Cry Macho, czyli Eastwood o maczyźmie

Autorzy "Nakręconych..." na chwilę zatrzymali się przy "Cry Macho", który na obu zrobił wrażenie. - To kolejny wybitny film późnego Eastwooda - stwierdził Piotr Gociek. Chwalił to, w jaki sposób wybitny aktor i reżyser "dekonstruuje mit maczyzmu" i "podpowiada, że nigdy nie jest za późno, by spróbować zacząć żyć na nowo".

- To spowiedź starego macho, który zrywa swoją maskę, mówi, że maczyzm jest zupełnie bezsensowny i ma ukryć przed światem prawdziwą twarz mężczyzn - stwierdził Łukasz Adamski. Przyznał, że film ten bardzo go wzruszył. Zauważył, że coraz bardziej zauważalna w twórczości Eastwooda, zadeklarowanego agnostyka, jest tematyka religijna.

A jakie seriale najbardziej przypadły do gustu obu publicystom? W tym kontekście wymieniono m.in. trzeci sezon "Sukcesji", "Pohamuj entuzjazm", a z premierowych produkcji "Time", "Mare z Easttown", "Squid Game" i "Na wodach północy".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Nakręceni - magazyn premier filmowych

Prowadzą: Piotr Gociek Łukasz Adamski

Data emisji: 31.12.2021

Godzina emisji: 14.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także