more_horiz

Skolimowski nagrodzony w Cannes. Adamski: chciałbym w wieku 84 lat być takim twardzielem jak on

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 11:15
- Uwielbiam film Bressona, a ten, który zrobił reżyser, to jedyny film, który jak przyznał sam Skolimowski, jeszcze go wzrusza. Bardzo czekam na "EO" - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski. Współautorem audycji był Piotr Gociek. 
IO Jerzego Skolimowskiego (na zdjęciu) oraz The Eight Mountains Charlotte Vandermeersch i Felixa van Groeningena otrzymały ex aequo nagrodę jury podczas sobotniej gali zamknięcia 75. festiwalu w Cannes
"IO" Jerzego Skolimowskiego (na zdjęciu) oraz "The Eight Mountains" Charlotte Vandermeersch i Felixa van Groeningena otrzymały ex aequo nagrodę jury podczas sobotniej gali zamknięcia 75. festiwalu w CannesFoto: PAP/PA/GUILLAUME HORCAJUELO

Film "Triangle of Sadness" szwedzkiego reżysera Rubena Ostlunda otrzymał Złotą Palmę na 75. Festiwalu Filmowym w Cannes. Nagrodę jury otrzymał Jerzy Skolimowski za film "EO". Jednocześnie jury wyróżniło Charlotte Vandermeersch i Felixa van Groeningena za film "The Eight Mountains". Rozstrzygnięcia podczas francuskiego festiwalu skomentowali na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Adamski i Piotr Gociek.

- Nie wiem, czy ktoś jeszcze w tak krótkim czasie jak Ruben Ostlund dostał kiedyś drugą Złotą Palmę i dołączył do tych największych. Ja bardzo czekam na film Jerzego Skolimowskiego i to nie tylko dlatego, że był kręcony w moich rodzinnych stronach, czyli na Warmii i Mazurach - wyjaśnił Łukasz Adamski.

"Być twardzielem jak Skolimowski"

Jerzy Skolimowski nawiązuje do arcydzieła Roberta Bressona z 1966 roku, poruszającej opowieści o osiołku, który okazywał się bardziej ludzki niż większość homo sapiens, sięga po bohatera rodem z "Na los szczęścia, Baltazarze!" i zabiera widzów w podróż wiodącą z polskiego cyrku aż do włoskiej rzeźni.

- Uwielbiam film Bressona, a ten, który zrobił reżyser, to jedyny film, który jak przyznał sam Skolimowski, jeszcze go wzrusza, więc ja bardzo czekam na film "EO", pamiętajmy, że Jerzy Skolimowski miał bardzo poważne problemy zdrowotne, jak go zobaczyłem na scenie w Cannes to sobie pomyślałem, jak ja bym chciał w wieku 84 lat być takim twardzielem - mówił Łukasz Adamski.

Czytaj także:

Piotr Gociek pytał z kolei o doskonałą kondycję fizyczną aktora Toma Cruise'a. - Kiedy oglądałem "Top Gun: Maverick" i scenę gry w football amerykański na plaży, to jak patrzyłem na obnażonego aktora, to widziałem mężczyznę wyrzeźbionego tak samo jak 35 lat temu, to nieprawdopodobne - mówił współprowadzący audycję.

Autorzy ocenili też w audycji czwarty sezon "Stranger Things" oraz ukraiński film "Strażnica". Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

Posłuchaj
23:21 _PR24_AAC 2022_06_02-22-05-50.mp3 Skolimowski nagrodzony w Cannes. Adamski: chciałbym w wieku 84 lat być takim twardzielem jak on ("Nakręceni - magazyn premier")

***

Audycja: "Nakręceni - magazyn premier"

Prowadzący: Łukasz Adamski i Piotr Gociek

Data emisji: 02.06.2022

Godzina: 22:05 

Zobacz także

Zobacz także