more_horiz

"Blondynka". Adamski: film, który zrywa z Marilyn Monroe maskę ikony

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 10:35
To film o kobiecie, która została "zgwałcona" przez Hollywood, wykreowana na piękną blondynkę, a nikt nie patrzył na to, jakie demony się w niej kryją - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski, który wraz z Piotrem Goćkiem omawiał nowości filmowe.
Ana de Armas jako Marilyn Monroe w filmie Blondynka
Ana de Armas jako Marilyn Monroe w filmie "Blondynka"Foto: BACKGRID / Backgrid UK / Forum

Scenariusz "Blondynki" powstał na podstawie wydanej w 1999 roku książki amerykańskiej pisarki Joyce Carol Oates. Film opowiada o nieudanych związkach Marilyn Monroe, a także o znanych i nieznanych faktach z jej życia.

Łukasz Adamski zwracał uwagę, że film skupia się na mrocznych stronach życia gwiazdy. - Ten film jest impresją, nie jest to klasyczna biografia, kartkowanie życia ikony. To film, który ma zerwać maskę ikony i pokazać, co za nią się kryło, i robi to bardzo dobrze. To film, który mnie poruszył, który pokazał Marilyn Monroe nie jako ikonę Andy'ego Warhola, tylko kobietę, która szukała figury ojcowskiej, która właśnie dlatego lgnęła do różnych dziwnych mężczyzn, z jednej strony brutali jak Joe DiMaggio, a z drugiej do intelektualistów jak Arthur Miller - komentował.

Piotr Gociek dodał, że film ma w wielu partiach duszną atmosferę, przypominającą twórczość Davida Lyncha. - Kluczem do zrozumienia tej historii jest słowo koszmar. Nie bez powodu tytułem powieści i filmu jest słowo "blondynka", nie "Marilyn". Marilyn Monroe była bowiem fikcją, kreacją, marzeniem milionów mężczyzn, przedmiotem pożądania i symbolem, ale nie Normą Jeane, której prawdziwe życie było koszmarem, przerywanym na krótko przez chwile sławy i światła, kiedy mogła być kimś innym - podkreślał.

Posłuchaj
23:53 PR24_mp3 2022_10_06-23-06-03.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Adamski o nowościach filmowych (Polskie Radio 24 / Nakręceni – magazyn premier filmowych)

Czytaj także:

W audycji także o serialach "Wielka woda", opowiadającym o powodzi we Wrocławiu w 1997 r., i "Stary człowiek" z Jeffem Bridgesem w roli głównej. 

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Nakręceni - magazyn premier filmowych

Prowadzą: Piotr Gociek Łukasz Adamski

Data emisji: 7.10.2022

Godzina emisji: 23.06

PR24/ka/kor/koz

Zobacz także

Zobacz także