more_horiz

"Śubuk" na ekranach kin. Adamski: wpisuje się w ducha Erin Brockovich

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 10:00
- Nie czuję fałszywych nut w "Śubuku", nie widzę próby taniej manipulacji. Często narzekamy na scenariusze w polskim kinie. Ten jest skrojony pod globalnego widza, to uniwersalna historia o sile kobiety. To prawdziwie feministyczny film bez ideologii i pedagogiki - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy Łukasz Adamski.  
Kadr z filmu Śubuk
Kadr z filmu "Śubuk"Foto: mat. prasowe

Spośród kinowych premier tego weekendu najciekawiej zapowiada się dramat "Śubuk", opowiadający o samotnej matce z autystycznym dzieckiem walczącej z bezdusznym systemem. W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje Małgorzata Gorol, znana m.in. z filmów "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej i "Magnezja" Macieja Bochniaka. Wspierają ją Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna, Marta Malikowska, Filip Pławiak. Reżyserem "Śubuka" jest Jacek Lusiński, twórca obrazu "Carte Blanche". 

Zadanie Łukasza Adamskiego film pozostawia poczucie, że sprawiedliwość może zwyciężyć, a walka jednostki przeciwko systemowi może być skuteczna. - Wpisuje się w ducha Erin Brockovich. Mamy silną kobietę, która jest pozostawiona sama sobie i rzuca wyzwanie całemu skostniałemu systemowi. Nie rozumiem, dlaczego Małgotrzata Gorol nie dostała aktorskiej nagrody w Gdyni za tę kreację. To klasyczne kino środka. O zwykłych ludziach, którzy zderzają się z niezwykłością rzeczywistości i wygrywają. Film jest bardzo dobrze opowiedziany. Wszystko tam gra - powiedział Łukasz Adamski. 

Jednocześnie nie jest to pretensjonalne. - Nie czuję fałszywych nut w "Śubuku", nie widzę próby taniej manipulacji. Często narzekamy na scenariusze w polskim kinie. Ten jest skrojony pod globalnego widza, to uniwersalna historia o sile kobiety. Prawdziwie feministyczny film bez ideologii i pedagogiki - tłumaczył krytyk filmowy.   

- To prosta historia o zwykłych ludziach. Dostajemy kawek polskiego życia, którego wcześniej w kinie nie było. Chodzi o wykluczonych i niepełnosprawnych - mówił natomiast Piotr Gociek. 


Posłuchaj
23:34 PR24 2022_12_01-22-06-35.mp3 Łukasz Adamski i Piotr Gociek o filmie "Śubuk" (Nakręceni)

 

"Śubuk" został nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Gdyni za najlepszy scenariusz.

***

Audycja: "Nakręceni, magazyn premier filmowych"

Prowadzący: Piotr Gociek i Łukasz Adamski

Data emisji: 1.12.2022

Godzina: 22.06

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także