Piotr Psyllos: twórcy sztucznej inteligencji powinni dążyć do pomocy człowiekowi
- Roboty społeczne, wykorzystując sztuczną inteligencję, usprawniają naszą komunikację z komputerem, potrafią z nami rozmawiać i wykonywać polecenia. Mogą znaleźć zastosowanie w domach pomocy społecznej, albo restauracjach - mówił w Polskim Radiu 24 Petros Piotr Psyllos, innowator i informatyk.
2019-12-21, 18:29
Posłuchaj
- Myślę, że w ciągu 10-15 lat, takie roboty społeczne się upowszechnią. Uważam, że twórcy technologii i sztucznej inteligencji powinni podążać w kierunku humanizacji technologii, pomagania innym osobom - mówił gość Polskiego Radia 24.
Powiązany Artykuł
Sztuczna inteligencja w szkołach. Jest porozumienie resortu rozwoju z Intelem
Jeden z trzydziestu
Gość Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg został uznany przez amerykańskiego "Forbesa" za jednego z 30 największych innowatorów europejskich. Nagrodę otrzymał za całokształt, a w szczególności za zastosowania sztucznej inteligencji. - Przed dwoma laty pracowałem nad algorytmami, które wspierają osoby niewidome w orientacji przestrzennej. Chodziło o to, że sztuczna inteligencja, włożona do pudełka wyposażonego w sensory, mogła opisywać świat przed osobą niewidomą korzystając z tzw. audiodeskrypcji, czyli słownego opisu. Mając słuchawkę w uchu, osoba niewidoma słyszała, jak wygląda jej otoczenie - opowiadał.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nowatorskie badania przesiewowe jaskry. Sukces polskich specjalistów
Petros Piotr Psyllos mówił też o swoim projekcie Laboratorium Wsparcia Technicznego Człowieka. - W ramach tego laboratorium wykorzystujemy technologię do sprawiania, by świat wokół nas był bardziej dostępny. W ten sposób pomogliśmy osobom, które utraciły mowę. Technologia pozwala na emitowanie ich własnego głosu i ułatwia komunikację z otoczeniem - zaznaczył.
REKLAMA
Archipelag metod sztucznej inteligencji
Gość Polskiego Radia 24 ocenił też wyzwania stojąc przed twórcami sztucznej inteligencji. To, co mamy, to skupisko pewnych metod, jak archipelag wysp. Niestety, nie da się tego połączyć, by powstała jedna, uniwersalna, sztuczna inteligencja - ocenił.
W rozmowie także o zagrożeniach, jakie powoduje sztuczna inteligencja, o tym, czy grożą nam sceny jak z "Terminatora" i o tym, czym jest transhumanizm. Zapraszamy do wysłuchania audycji.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Andrzej Talaga: sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana na polu walki
***
Audycja: "Człowiek i jego dzieło"
REKLAMA
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Petros Piotr Psyllos (elektronik, programista, freelancer, popularyzator nauki)
Data emisji: 21.12.2019
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA
mbl
Polecane
REKLAMA