Śpiewak: podwyższenie składek i większe opodatkowanie bogatych to sposób na dobrze działającą służbę zdrowia
- Jedyną drogą jest budowa powszechnej, bezpłatnej, publicznej ochrony zdrowia. Tego się inaczej nie da zrobić niż poprzez podwyższenie składek i prawdopodobnie podwyższenie opodatkowania bogatych - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog i działacz miejski Jan Śpiewak.
2021-03-30, 20:00
Gość PR24 zwrócił uwagę, że w Polsce konieczna jest gruntowna naprawa systemu publicznej opieki zdrowotnej. Jego zdaniem tylko bezpłatna, dostępna dla wszystkich służba zdrowia może odpowiedzieć na duże potrzeby społeczne w tym zakresie.
Powiązany Artykuł
Trzecia fala pandemii w Polsce. Dr Sutkowski: sytuacja jest krytyczna
- Pomysł prywatyzowania służby zdrowia jest bardzo niebezpieczny. Widzimy, że tam, gdzie działa dobra, bezpłatna ochrona zdrowia, tam ofiar śmiertelnych jest mniej. A w krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Brazylia, gdzie system ochrony zdrowia jest w pewien sposób ograniczony tylko dla osób bogatych, notuje się bardzo dużo zgonów - powiedział Jan Śpiewak.
Posłuchaj
Jak zaznaczył, "jedyną drogą jest budowa powszechnej, bezpłatnej, publicznej ochrony zdrowia". - Tego się inaczej nie da zrobić niż poprzez podwyższenie składek i prawdopodobnie podwyższenie opodatkowania bogatych. Jeżeli bogaci płacą stosunkowo niewielkie składki zdrowotne czy emerytalne, to ciężar utrzymania tego systemu spada na osoby biedne i średnio zarabiające. To tak dłużej nie może funkcjonować - argumentował gość PR24.
REKLAMA
Od razu jednak dodał, że duże nakłady finansowe nie rozwiążą wszystkich problemów. Wyjaśniał, że konieczne są także zmiany strukturalne i organizacyjne w placówkach opieki zdrowotnej.
- Będzie polska szczepionka przeciw COVID-19? Prof. Ciach o szczegółach prac swojego zespołu
- Prezes Agencji Rezerw Materiałowych: szczepionki dla seniorów są zabezpieczone
Według niego "wśród naszych polityków jest problem z myśleniem długoterminowym". - Raczej myślą w kategoriach najbliższej kadencji, góra dwóch. Polacy też się przyzwyczaili do tego, że systemu nie da się naprawić. To na pewno wymaga dużej ilości nakładów finansowych. Mamy też mało lekarzy i pielęgniarek. Chyba tylko w Rumunii i Bułgarii - spośród krajów Unii Europejskiej - jest mniej lekarzy na 100 tysięcy mieszkańców - podkreślił.
Dodał również, że "mamy ponad 100 tysięcy ponadnormatywnych zgonów od początku pandemii". - To jest katastrofa - podsumował.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Michał Wróblewski
Gość: Jan Śpiewak (działacz miejski, publicysta)
Data emisji: 30.03.2021
Godzina emisji: 19.06
bartos
REKLAMA