more_horiz

"Dramatyczna sytuacja humanitarna". Dr Beata Górka-Winter o konflikcie w Strefie Gazy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 20:25
- Ponad 50 tysięcy Palestyńczyków musiało przemieścić się w inny region i w tej chwili zamieszkują w szkołach albo tam, gdzie po prostu mogą się zgromadzić. To wszystko dzieje się oczywiście w kontekście epidemii koronawirusa. Mamy dramatyczną sytuację humanitarną - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter, ekspert ds. bezpieczeństwa. 
Izrael zmobilizował artylerię przy granicy strefy Gazy
Izrael zmobilizował artylerię przy granicy strefy GazyFoto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Całkowity bilans ofiar w Strefie Gazy to 219 zabitych, w tym 63 dzieci, i ponad 1,5 tys. rannych. Według Izraela większość palestyńskich ofiar to terroryści z Hamasu i Islamskiego Dżihadu. W atakach rakietowych na Izrael zginęło 12 osób, w tym dwoje dzieci. Z powodu nalotów swoje domy musiało opuścić około 58 tys. Palestyńczyków.

1200_Izrael_Forum.jpg
Hamas oczekuje rozejmu z Izraelem. "W ciągu dnia lub dwóch"

Rozmówczyni PR24 przypomniała, że spór na tym terenie tak naprawdę toczy się od wielu lat. - W zasadzie od momentu samego powstania państwa Izrael. Jest to chyba najdłużej trwający konflikt, którego nie udało się rozwiązać, pomimo dużego okresowego zaangażowania Stanów Zjednoczonych, Organizacji Narodów Zjednoczonych, kwartetu bliskowschodniego oraz mediacji różnych państw - powiedziała Beata Górka-Winter.


Posłuchaj
23:12 PR24_mp3 2021_05_20-19-06-14.mp3 Beata Górka-Winter o konflikcie w Strefie Gazy (Stan rzeczy)

  

Jak zaznaczyła, "obecnie mamy dosyć dramatyczną sytuację". - Widzimy, co się dzieje pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami. Widzimy tę właściwie nieprzerwaną wymianę ognia, która już w tej chwili kosztowała wiele ofiar w ludziach. Mamy codziennie nowe statystyki, które pokazują skalę determinacji sił izraelskich. Niszczona jest też infrastruktura, wieżowce - dodała. 

- Mamy dramatyczną sytuację humanitarną. Ponad 50 tysięcy Palestyńczyków musiało przemieścić się w inny region i w tej chwili zamieszkują w szkołach albo tam, gdzie po prostu mogą się zgromadzić. To wszystko dzieje się oczywiście w kontekście epidemii koronawirusa, która przecież jeszcze się nie skończyła. Przypomnę, że Strefa Gazy jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie - podkreśliła Górka-Winter. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: dr Beata Górka-Winter (ekspert ds. bezpieczeństwa, Uniwersytet Warszawski) 
Data emisji: 20.05.2021
Godzina: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem