Polska wśród gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy? Prof. Paruch: nasza pozycja w skali globalnej rośnie

2022-03-29, 19:50

Polska wśród gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy? Prof. Paruch: nasza pozycja w skali globalnej rośnie
Prof. Waldemar Paruch: Polska płaci dużą cenę, ale też wiele zyskuje na tym, że wspiera Ukrainę. Foto: PR24

- Bardzo systematycznie, bardzo wyraźnie rośnie pozycja i znaczenie Polski już nie tylko w regionie i na kontynencie, ale i w skali globalnej. To efekt, nie tylko obiektywnych czynników, ich oczywiście jest bardzo dużo, ale też bardzo mądrej, rozważnej polityki zagranicznej prowadzonej przez różne ośrodki w Polsce - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog z UMCS.

Przedstawiciel ukraińskiej delegacji na rozmowach pokojowych z Rosją Dawyd Arachamija poinformował, że Ukraina proponuje nowy system gwarancji bezpieczeństwa dla swojego kraju. Umowę miałyby podpisać "państwa z Rady Bezpieczeństwa ONZ, czyli m.in. Wielka Brytania, Chiny i Federacja Rosyjska - ale o tym opowiemy szczegółowo, Stany Zjednoczone, Francja, Turcja, Niemcy, Kanada, Włochy, Polska i Izrael".

Prof. Paruch: pozycja Polski rośnie

Prof. Waldemar Paruch wskazał, że Polska nie tylko płaci "dużą cenę" za "jednoznaczne, najsilniejsze w skali globalnej wsparcie Ukrainy", ale i zyskuje na tej sytuacji. - W ciągu ostatnich tygodni lewarowanie pozycji Polski na arenie międzynarodowej jest porównywalne z tym z lat 1932-34 - stwierdził.

- Bardzo systematycznie, bardzo wyraźnie rośnie pozycja i znaczenie Polski już nie tylko w regionie i na kontynencie, ale i w skali globalnej. To efekt, nie tylko obiektywnych czynników, ich oczywiście jest bardzo dużo, ale też bardzo mądrej, rozważnej polityki zagranicznej prowadzonej przez różne ośrodki w Polsce - tłumaczył politolog.

Podział zadań wśród polskich władz

Gość PR24 wskazał na podział zadań, jeśli chodzi o wizyty narodowe, ale i propozycje wysuwane przez Polskę w polityce zewnętrznej. Doprecyzował, że żaden z ośrodków władzy nie ma hegemonii w prowadzeniu polityki zagranicznej. - Widzimy klarowny podział: Sojusz Północnoatlantycki to obszar kompetencji prezydenta, relacje unijne to obszar kompetencji premiera - mówił. Z kolei uczestnictwo w różnych wizytach dwustronnych jest zależne "od tego jakie są relacje nawet niekiedy personalne" pomiędzy politykami z Polski i krajów Europy.

Posłuchaj

Prof. Waldemar Paruch: Polska płaci dużą cenę, ale też wiele zyskuje na tym, że wspiera Ukrainę. Jesteśmy liderem w regionie (Polskie Radio 24/Stan rzeczy) 23:21
+
Dodaj do playlisty

Prof. Waldemar Paruch ocenił, że "bezdyskusyjnie" Polska jest liderem w tej części Europy i "powoli potrafi konsumować przewartościowania, jakie się dokonały".

Jako przykład podał wizytę Andrzeja Dudy w Turcji, która spotkała się ze "zmasowanym atakiem". - Okazało się, że była to decyzja bardzo perspektywiczna, bo rola Turcji i bez kooperacji na linii Warszawa-Ankara-Bukareszt trudno sobie wyobrazić skuteczną obronę Europy Środkowej przed różnego rodzaju naciskami rosyjskimi - stwierdził.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Michał Wróblewski

Gość: prof. Waldemar Paruch (politolog, UMCS)

Data emisji: 29.03.2022

Godzina emisji: 19.06

ms

Polecane

Wróć do strony głównej