Polska schronieniem dla ukraińskich uchodźców. Adam Bielan: oczekujemy adekwatnej pomocy
- Żaden kraj UE nie przyjął w historii istnienia wspólnoty tylu uchodźców i w tak krótkim czasie, jak Polska. Oczekujemy adekwatnej pomocy. Ta, która dzisiaj jest oferowana przez Komisję Europejską, jest śmiesznie niska, to 100-200 mln euro, potrzeba kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu miliardów euro - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Bielan, europoseł (Republikanie).
2022-03-31, 21:52
Polska oczekuje szybkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie wsparcia finansowego krajów, które przyjęły uchodźców wojennych z Ukrainy - mówił w Brukseli wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po unijnej naradzie ministerialnej. 2,2 mld euro - taką kwotę Polska chce uzyskać od Unii Europejskiej na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Uchodźcy w Polsce. "Znowu biurokraci w Brukseli zaspali"
Adam Bielan przypomniał, że Turcja, która nie jest członkiem UE i przyjęła w znacznie dłuższym czasie mniej uchodźców, nie oferując im takiej pomocy jak Polska (...), otrzymała ze strony UE 9 mld euro. - To, co dzisiaj Komisja Europejska i Ursula von der Leyen oferuje Polsce, to zdecydowanie zbyt mało - zaznaczył.
- Martwi mnie to, że miesiąc po rozpoczęciu kolejnej odsłony tej wojny UE wciąż nie jest gotowa, by takie decyzje podejmować. Znowu biurokraci w Brukseli zaspali, podobnie było w przypadku pandemii koronawirusa, mam nadzieję, że w końcu doczekamy się prawdziwej pomocy ze strony Unii - dodał europoseł.
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
REKLAMA
Adam Bielan zaznaczył, że środki te mają wspomóc uchodźców. - To pomoc od UE nie tyle dla Polski, ale dla Ukraińców, którzy już dużo wycierpieli, zmuszeni do ucieczki ze swojego kraju. To także pomoc dla innych państw, które przyjęły uchodźców, trzeba tu mówić o nowych instrumentach finansowych, a nie tylko o środkach pochodzących z oszczędności w obecnym budżecie - stwierdził, i dodał, że konieczna będzie przebudowa unijnych finansów w związku z sytuacją na Ukrainie.
Posłuchaj
Jedenaście krajów Europy Środkowej domaga się od Unii Europejskiej dodatkowych środków na opiekę medyczną dla uchodźców z Ukrainy. Proponują utworzenie odrębnego źródła finansowania tych kosztów.
Oświadczenie w tej sprawie powstało z inicjatywy Polski. Podpisali je ministrowie zdrowia Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Rumunii, Słowacji i Słowenii. W oświadczeniu ministrowie wskazują, że obowiązkiem Unii jest zapewnienie uchodźcom dostępu do opieki zdrowotnej. Podkreślają, że aby ten obowiązek spełnić, potrzebne jest wzmocnienie systemów zdrowotnych, zwłaszcza w krajach graniczących z Ukrainą.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Stan rzeczy
Prowadzący: Michał Wróblewski
Gość: Adam Bielan
REKLAMA
Data emisji: 31.03.2022
Godzina emisji: 19.06
PR24/ka
Polecane
REKLAMA