more_horiz

Prof. Chwedoruk: kosztem dużych strat Solidarna Polska będzie próbowała uratować miejsce w koalicji z PiS

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 20:37
- Ostatnie wydarzenia były kompromisem i ustępstwem ze strony Zbigniewa Ziobro, a nie ze strony głównego nurtu Prawa i Sprawiedliwości. PiS może wygrać wybory, przegrać, rządzić lub być w opozycji. Jednak jako zwarta partia polityczna, z milionami wyborców, wciąż będzie w polskiej polityce stabilnie funkcjonowało. Natomiast Solidarna Polska nigdy nie miała zbyt dużej przestrzeni społecznej dla siebie - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Rafał Chwedoruk.
Prof. Rafał Chwedoruk
Prof. Rafał ChwedorukFoto: PR24

W czwartek w Sejmie miało miejsce głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości i lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro. Za przyjęciem wniosku głosowało 224 posłów, przeciwko 231. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił w tym kontekście uwagę na fakt, że PiS ma stabilne i najwyższe notowania sondażowe ze wszystkich partii. - To oznacza słabszą pozycję partnerów wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Ostatnie wydarzenia były kompromisem i ustępstwem ze strony Zbigniewa Ziobro, a nie ze strony głównego nurtu PiS. PiS może wygrać wybory, przegrać, rządzić lub być w opozycji. Jednak jako zwarta partia polityczna, z milionami wyborców, wciąż będzie w polskiej polityce stabilnie funkcjonowało. Natomiast Solidarna Polska nigdy nie miała zbyt dużej przestrzeni społecznej dla siebie. Nie ma miejsca na dwie konserwatywne prawice, nawet w tak mocno prawicowym państwie, jak Polska - powiedział prof. Rafał Chwedoruk. 

Czytaj także:

Podkreślił, że polityka polega też na możliwości podejmowania różnych decyzji i posiadaniu alternatyw.

- Dla Solidarnej Polski ta możliwość gwałtownie uległa redukcji. Teoretycznie, jedyny możliwy i poważny partner w postaci Konfederacji, gdyby Solidarna Polska musiała rozstać się z PiS, nie przeżywa złotych tygodni w tym roku kalendarzowym. Niekoniecznie udałoby się stworzyć taki komitet wyborczy, który cokolwiek zagwarantowałby jego uczestnikom. Dlatego Solidarna Polska, kosztem dużych strat, będzie próbowała uratować swoje miejsce w koalicji z PiS - tłumaczył politolog.

- Solidarna Polska przyjęła na siebie rolę prawego skrzydła prawicowej partii. Przede wszystkim w kwestii relacji Polska-UE. Czas nie sprzyja tego typu działaniom, zwłaszcza w perspektywie kryzysu społeczno-ekonomicznego - dodał. 


Posłuchaj
23:18 PR24 2022_05_27-19-05-56.mp3 Prof. Rafał Chwedoruk gościem Rafała Dudkiewicza (Stan rzeczy)

Wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobro złożyli 11 maja posłowie: KO, Lewicy, KP-PSL oraz Polski 2050. Inicjatorzy wniosku oskarżali ministra o degradację polskiego wymiaru sprawiedliwości, konflikt z Unią Europejską i blokadę środków europejskich.

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: prof. Rafał Chwedoruk (historyk, politolog)

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 19.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem