more_horiz

Andruszkiewicz: w sieci toczy się wojna informacyjna, którą wygrywa Zachód

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 19:50
- Trzeba jasno powiedzieć: w tej szeroko rozumianej wojnie informacyjnej, która toczy się w internecie, wygrywa strona zachodnia: polska, ukraińska, NATO-wska - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. Wskazał też na wspólne cechy kont, które szerzą prorosyjską propagandę w sieci.
Adam Andruszkiewicz: Zachód wygrywa wojnę informacyjną w sieci
Adam Andruszkiewicz: Zachód wygrywa wojnę informacyjną w sieciFoto: PR24

Adam Andruszkiewicz zajmuje się w polskim rządzie m.in. kwestią cyfryzacji i obserwacji sieci. Na antenie Polskiego Radia 24 odniósł się do kwestii podsycania prorosyjskiego przekazu i dezinformowania w polskim internecie. Skala tego zjawiska, jak mówił, "jest bardzo dużo". - Obserwujemy to zwłaszcza w social mediach. Są tworzone specjalne konta, które proliferują przekaz rosyjskiej propagandy i kłamstw - stwierdził.

Jak dodał gość PR24, od początku inwazji na Ukrainę, można było zaobserwować podobne zjawisko. Przypomniał szerzenie pogłosek, że Polsce może np. zabraknąć paliwa.

Jak poinformował sekretarz stanu w KPRM, szerzące prokremlowski przekaz konta pochodzą nie tylko z Rosji. Są też autentyczne profile prowadzone przez Polaków. - Oni, na przykład sympatycy Konfederacji z jakichś przyczyn, nam nieznanych, rozpowszechniają propagandę w internecie. Część kont posługuje się z kolei rusycyzmami, popełnia typowe dla Rosjan błędy w polskiej mowie - mówił.

Czytaj więcej:

Posłuchaj
24:07 Andruszkiewicz [PR24]PR24 (mp3) 10 maj 2022 19_05_46.mp3 Adam Andruszkiewicz o prokremlowskiej propagandzie w internecie (Polskie Radio 24/Stan rzeczy)

Wojnę w sieci "wygrywa strona zachodnia"

Adam Andruszkiewicz podkreślił, że niezależnie od pochodzenia tych kont, mają one wspólne cele. Wymienił "antagonizowanie Polaków", "podważanie wiarygodności NATO i naszych sojuszników", grożenie, że konsekwencją wsparcia Ukrainy będzie wojna z Rosją i szerzenie przekazu, że "Ukraińcy są wrogami narodu polskiego". 

- Trzeba jasno powiedzieć: w tej szeroko rozumianej wojnie informacyjnej, która toczy się w internecie, wygrywa strona zachodnia: polska, ukraińska, NATO-wska - zakończył minister.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Michał Wróblewski
Gość: Adam Andruszkiewicz (sekretarz stanu w KPRM)
Data emisji: 10.05.2021
Godzina emisji: 19.06

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem