more_horiz

Zarzuty opozycji ws. systemu monitorowania wyborów. Cieszyński: to nieuprawnione insynuacje

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 19:54
- System będzie zbudowany w sposób, który bez jakichkolwiek wątpliwości pozwoli stwierdzić, że nagrania, które zostały przekazane, są autentyczne i nikt przy nich nie manipulował. Uważam, że tego rodzaju nieuprawnione insynuacje to krzywda, którą się robi demokracji. Tak się robić nie powinno, jeśli się nie ma na to jakichkolwiek dowodów - podkreślił w Polskim Radiu 24 Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji. 
Janusz Cieszyński
Janusz CieszyńskiFoto: PR24

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego. Nowela, której autorami są posłowie PiS, ma zwiększyć dostęp do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości i wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej.

- Przygotujemy centralny rejestr wyborców oraz rozwiązanie, które umożliwi wszystkim zainteresowanym przekazanie nagrań z lokali wyborczych do jednego systemu, w którym będą one przechowywane do czasu potwierdzenia, że wszystko z wyborami było w porządku. Tak, żeby każdy, kto takie nagranie zrobi - bo na przykład będzie uważał, że na tym nagraniu są zarejestrowane jakieś nieprawidłowości - mógł się tym podzielić z instytucjami państwowymi. Do tego będą mieli dostęp ci, którzy odpowiadają za to, żeby stwierdzić prawidłowość wyborów - podkreślił Janusz Cieszyński.

"Transparentność sprzyja wyborom"

- Uważam, że transparentność to coś, co sprzyja wszystkim procesom, szczególnie wyborczym. Dlatego tworzymy takie narzędzie - dodał gość PR24.

Odniósł się także do wypowiedzi jednego z posłów opozycji, który stwierdził, że nagrania z kamer mogą być zmanipulowane przez polityków obozu rządzącego.

- Ten system będzie zbudowany w sposób, który bez jakichkolwiek wątpliwości pozwoli stwierdzić, że nagrania, które zostały przekazane, są autentyczne i nikt przy nich nie manipulował. Uważam, że tego rodzaju nieuprawnione insynuacje to krzywda, którą się robi demokracji. Tak się robić nie powinno, jeśli się nie ma na to jakichkolwiek dowodów - powiedział Cieszyński.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego zakłada m.in. zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości. Według noweli, wójt gminy wiejskiej lub wiejsko–miejskiej ma zapewniać bezpłatny przewóz pasażerski w postaci transportu publicznego "w celu wzięcia udziału w głosowaniu dla wyborców ujętych w spisie wyborców w stałym obwodzie głosowania położonym na obszarze danej gminy, jeżeli w ramach tej gminy nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:30 PR24 2023_03_14-19-06-27.mp3 Janusz Cieszyński o nowelizacji kodeksu wyborczego (Stan rzeczy) 

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Michał Wróblewski 
Gość: Janusz Cieszyński (pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji) 
Data emisji: 14.03.2023
Godzina emisji: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także