"Świata pogląd". Skomplikowane negocjacje o budżecie UE na lata 2021-2027

Unia Europejska stoi przed trudnym zadaniem wynegocjowania nowego budżetu na lata 2021-2027. Jest to o tyle trudniejsze, że sojusz opuszcza jedna z największych gospodarek, czyli Wielka Brytania, a równocześnie UE ma ambitne plany dotyczące polityki klimatycznej. - Szef Rady Europejskiej przyjął ambitny plan, żeby 20 lutego osiągnąć porozumienie w RE na temat długoletnich ram finansowych - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert Aleksander Szpor z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

2020-02-07, 18:00

"Świata pogląd". Skomplikowane negocjacje o budżecie UE na lata 2021-2027

Posłuchaj

Aleksander Szpor o negocjacjach budżetowych w UE ("Świata pogląd" / PR24)
+
Dodaj do playlisty

Szef polskiego rządu był w czwartek wieczorem w Brukseli, gdzie spotkał się z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, a także z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem na roboczej kolacji. Rozmowy dotyczyły nowej długoterminowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, czyli budżetu UE na lata 2021-2027. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 Aleksander Szpor.

Powiązany Artykuł

1200_Morawiecki_Leyen_PAP.jpg
"Dokładnie omówiliśmy kwestie budżetowe". Premier spotkał się z szefową KE

Dyskusje o unijnym budżecie

- Szef Rady Europejskiej przyjął ambitny plan, żeby 20 lutego osiągnąć porozumienie w RE na temat długoletnich ram finansowych. Plan jest ambitny, ponieważ rozbieżności jeszcze z grudnia zeszłego roku, takie, które wysunięto za prezydencji fińskiej, były bardzo istotne. Duże kraje, takie jak Niemcy, Holandia czy Dania, najwięksi płatnicy netto, na pewno nie będą pierwszymi, którzy chcieliby budżet zwiększać - mówił Aleksander Szpor.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Michał Woś: Unia Europejska chce rozszerzać swoje kompetencje wbrew traktatom

- Jest też druga grupa - grupa przyjaciół polityki spójności. Ta grupa będzie oczywiście dążyć do tego, żeby te środki były jak największe - dodał.

REKLAMA

Podkreślił, że ta grupa, klub przyjaciół polityki spójności, będzie szczególnie walczyć o te środki w kontekście ambitnych planów klimatycznych Unii Europejskiej. Przypomniał, że kraje te, to przede wszystkim Europa Południowa i Wschodnia, a wśród nich znajduje się też Polska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Gość: Aleksander Szpor (Polski Instytut Ekonomiczny)
Data emisji: 07.02.2020
Godzina emisji: 16.49

PAP, PR24/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej