Spotkanie ministrów obrony państw NATO. "Napięcia między sojusznikami w tle"

- Bieżące misje i problemy Sojuszu znalazły się w agendzie spotkania ministrów obrony państw NATO. Będą również omawiane kwestie szczegółowe dotyczące wschodniej flanki. Ponad tym mamy do czynienia z ogromnymi napięciami w ramach NATO - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.

2020-02-12, 18:27

Spotkanie ministrów obrony państw NATO. "Napięcia między sojusznikami w tle"

Posłuchaj

Justyna Gotkowska o napięciach w NATO (Świata pogląd)
+
Dodaj do playlisty

W Brukseli w kwaterze głównej Sojuszu odbywa się w środę i czwartek spotkanie ministrów obrony państw NATO. Ministrowie omawiają możliwości wzmocnienia zdolności obronnych w misjach i operacjach Sojuszu oraz przyszłego zaangażowania NATO w zwalczanie terroryzmu.

- Będzie dyskusją dotycząca możliwości rozszerzenia misji NATO w Iraku. Związane jest to z prośbą USA do sojuszników europejskich o zwiększenie zaangażowania w stabilizację Iraku, który jest kluczowy z punktu widzenia bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Nieoficjalnie mówi o zwiększenie obecności  żołnierzy NATO z 500 aż do 2000, którzy mieliby szkolić iracką armię - powiedziała Justyna Gotkowska. Dodała, że w kontekście wyborów prezydenckich, Donalda Trump chciałby zakończyć wycofywanie wojsk USA z Afganistanu. - Mówi się o rozmowach z Talibami. Na agendzie Sojuszu jest również przyszłość misji szkoleniowej NATO w tym kraju - tłumaczyła. 


Powiązany Artykuł

D-Trump-pap-1200.jpg
"Śmierć mózgowa" NATO. D. Trump i J. Stoltenberg krytykują prezydenta Francji

Gość Polskiego Radia 24 zwróciła również uwagę na napięcia, które targają Sojuszem. - Rozszerza się postrzeganie wyzwań i zagrożeń. To już nie tylko Rosja po aneksji Krymu i inwazji na wschodnią Ukrainę. Do katalogu wyzwań dochodzą Chiny. USA naciskają na to, aby sojusznicy na poważnie zaczęli przyglądać się chińskim działaniom m.in. w Europie. W katalogu coraz ważniejszy jest międzynarodowy terroryzm, szczególnie w Afryce Północnej - wyliczała ekspertka. 

Z drugiej strony mamy do czynienia z zaburzeniem dynamiki w NATO. - USA prowadzą jednostronną politykę, wycofują się z konsultacji, nie wszystkim sojusznikom to się podoba. Natomiast Turcja prowadzi działania sprzeczne z polityką Sojuszu. W tym kontekście prezydent Macron mówił o "śmierci mózgowej NATO". Francja w większym stopniu chce kształtować bezpieczeństwo europejskie, sprzeciwia się jednostronnym działaniom USA, negatywnie ocenia działania Turcji - tłumaczyła Justyna Gotkowska. Zwróciła również uwagę, że we wszystkich tych dyskusjach prawie nieobecni są Niemcy.  

REKLAMA

Więcej w nagraniu.  

*** 

Audycja: Świata Pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

REKLAMA

Gość: Justyna Gotkowska

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 16.48

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej