Kamil Goral: kwestia budżetu UE jest w Polsce fetyszyzowana
- Zapominamy o tym, że polskie członkostwo w Unii Europejskiej to nie są tylko pieniądze, które dostajemy, ale także pewne zasady, regulacje i i pewien kontekst dla funkcjonowania - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. ekonomicznych.
2020-02-21, 17:00
Posłuchaj
W Brukseli trwa nadzwyczajny unijny szczyt poświęcony budżetowi Wspólnoty na lata 2021-2027. Biorą w nim udział przywódcy krajów UE, Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. Czy nadal - i jak bardzo - jesteśmy uzależnienie od środków unijnych? - Kwestia budżetu Unii Europejskiej jest w Polsce dosyć mocno fetyszyzowana - wskazywał gość Polskiego Radia 24.
Powiązany Artykuł
Przedłużają się rozmowy ws. budżetu UE. Premier: priorytetem rolnictwo i spójność
"Szczyty unijne zawsze ekscytują"
- Przy każdym kolejnym szczycie emocjonujemy się jaki będzie kolejny rekord, ile będzie poniżej rekordu. Pamiętajmy, że pieniędzy z UE to pieniądze znaczone. Nie można wydać ich na dowolny cel. O nie trzeba się starać, trzeba znaleźć środki, które będą współfinansowały daną inwestycję - wskazywał.
Gość Polskiego Radia 24 wskazywał, że jesteśmy jedynym krajem, który wyłączył się z celu związanego z neutralnością klimatyczną do 2050 roku. - Myślę, że wszystko wyjdzie w praniu - ocenił.
- Gorsetem, który krepuje rozwój innowacyjności przedsiębiorczości w Europie jest biegunka legislacyjna. 2/3 regulacji, które obowiązują w Polsce, swoje źródło mają w Unii Europejskiej. To był jeden z powodów, dla którego Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej - dodał.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Kamil Goral (ekspert ds. ekonomicznych)
REKLAMA
Data emisji: 21.02.2020
Godzina emisji: 16.47
REKLAMA