X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Unia Europejska doznała wstrząsu". Jakub Wiech o unijnej energetyce w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 17:00
- Produkcja paneli fotowoltaicznych czy wiatraków wyemigrowała do Chin. Miało być taniej, ale teraz, w związku z obostrzeniami w transporcie i handlu, pod znakiem zapytania stanęło funkcjonowanie łańcuchów dostaw - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, analityk z Defence24.
Audio
  • Jakub Wiech o europejskiej energetyce. (Świata Pogląd/PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

- W dobie koronawirusa i wywołanego nim spowolnienia gospodarczego, państwa UE powinny mieć wolność w wyborze technologii prowadzących do zmniejszenia emisji CO2 - przekazał na nieformalnej Radzie UE ds. energii minister klimatu Michał Kurtyka. Wskazał, że dla Polski tym rozwiązaniem jest gaz.

"Obecna sytuacja jest bezprecedensowa"

We wtorek odbyła się wideokonferencja unijnych ministrów ds. energetyki. Z polskiej strony w spotkaniu brali udział minister Michał Kurtyka i wiceszef resortu Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Podczas spotkania Kurtyka podkreślił, że koronawirus ma coraz większy negatywny wpływ na światową i europejską gospodarkę, w tym na sektor energetyczny. Zapewnił, że Polska popiera UE w działaniach na rzecz stworzenia spójnej strategii wyjścia z kryzysu.

"Obecna sytuacja jest bezprecedensowa i wymaga działań o takim właśnie charakterze. W celu ich realizacji będą konieczne odpowiednie środki finansowe na poziomie unijnym. Planując działania, naszym priorytetem powinno być również unikanie nakładania dodatkowych obciążeń na najbardziej dotknięte sektory i obywateli" - powiedział cytowany w komunikacie resortu Kurtyka.

"Węgiel najdroższym z paliw kopalnych"

- Bez wątpienia Europa, nie będąc samotną wyspą, została poddana działaniom tych trendów, które wstrząsnęły światową energetyką. Miało to związek z koronawirusem. Chodzi o zaburzenia na rynku ropy. Nie udało się ustabilizować cen tego surowca, spadły one do poziomów sięgających nawet wartości ujemnych w kontraktach na maj. To się przekłada bezpośrednio na wiele sektorów gospodarki (…), też na kondycję spółek paliwowych. Wpływa ponadto na ceny pozostałych paliw, a to ma kolosalne znaczenie dla gospodarki. Doszło do paradoksalnej sytuacji, gdzie węgiel okazuje się najdroższym z paliw kopalnych po przeliczeniu na jednostki energetyczne - powiedział Jakub Wiech, analityk z Defence24.

PAP Unia Europejska flagi 1200.jpg
Dr Małgorzata Bonikowska: Unia Europejska bardzo przyspieszyła ws. pandemii

Gość PR24 zauważył, że cała Unia Europejska przez swój kształt, jeśli chodzi o politykę klimatyczną i energetyczną, "doznała wstrząsów w zakresie łańcuchów dostaw technologii, których używamy do transformowania naszej energetyki".

Produkcja paneli fotowoltaicznych czy wiatraków wyemigrowała do Chin. Miało być taniej, ale teraz, w związku z obostrzeniami w transporcie i w handlu, pod znakiem zapytania stanęło funkcjonowanie łańcuchów dostaw - powiedział Jakub Wiech.

Więcej w audycji


Tytuł audycji: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Jakub Wiech (Defence24)
Data emisji: 28.04.2020
Godzina emisji: 16.44

PR24/IAR/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Królowa Elżbieta II o Brexicie i polityce migracyjnej W. Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 12:48
Po Brexicie obywatele Unii Europejskiej stracą preferencyjny dostęp do brytyjskiego rynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Marcin Kędzierski: Unia Europejska od 10 lat jest w kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 12:46
- Dzisiaj pytanie brzmi, czy UE jest w stanie iść dalej, czy nadchodzi moment, od którego Unia Europejska zacznie się zwijać - zastanawiał się w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Małgorzata Bonikowska: Unia Europejska bardzo przyspieszyła ws. pandemii

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 12:00
- Unia Europejska ma wspólny rynek, politykę handlową i celną. Generalnie w sprawach gospodarczych udało się stworzyć mechanizmy wspólnego zarządzania. To jest wykorzystywane, żeby Fundusz Ożywienia wyrównał ewidentne dysproporcje - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska dyrektor Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń