Polska dziennikarka na Tajwanie: dezinformacja chińska i rosyjska ma nas osłabić
- Zarówno dezinformacja chińska, jak i rosyjska, działa w ten sposób, że wrzuca w mniej więcej tym samym czasie różnego rodzaju teorie spiskowe tak, żeby odbiorca miał chaos informacyjny, zupełnie się w tym pogubił i był osłabiony - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen, polska dziennikarka i korespondentka polskich mediów na Tajwanie. W ten sposób odniosła się do wojny informacyjnej toczonej przez Chiny i Rosję w związku z pandemią koronawirusa.
2020-05-15, 17:33
Posłuchaj
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w wywiadzie dla włoskiej prasy, że "Rosja i Chiny wykorzystują pandemię, by zdestabilizować zachód". Negatywne głosy wobec chińskiej polityki informacyjnej docierają także z innych organizacji i krajów, m.in. z Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych. O chińskiej i rosyjskiej wojnie informacyjnej mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen.
Powiązany Artykuł
"Chiny tuszowały wybuch COVID-19 w Wuhanie". Spięcie ambasadorów Chin i USA na Twitterze
"Dezinformacja służy temu, by nas osłabić"
Hanna Shen zwróciła uwagę na to, że część działań chińskich dyplomatów i polityków z pewnością ma służyć temu, by odwrócić uwagę od ataków na Chiny i oskarżeń o spowodowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zauważyła, że w tym celu stosuje się dezinformację i tworzenie teorii spiskowych, m.in. zrzucanie winy to na Stany Zjednoczone, to na Włochy, a nawet na Niemcy.
Równocześnie w rozmowie zwrócono uwagę na to, że część teorii spiskowych rozprzestrzenianych przez Rosję może uderzać w... Chiny. Jedną z nich jest oskarżanie technologii 5G, która wszakże jest technologią, którą Chiny eksportują na cały świat.
REKLAMA
- Wydaje mi się, że zarówno dezinformacja chińska, jak i rosyjska, działa w ten sposób, że wrzuca w mniej więcej tym samym czasie różnego rodzaju teorie spiskowe tak, żeby odbiorca miał chaos informacyjny, zupełnie się w tym pogubił i był osłabiony. Temu służą te teorie, a to że niebezpieczne jest 5G, a to że Amerykanie gdzieś coś rozsiali. To nastąpiło mniej więcej w tym samym czasie. To może nam się wydawać sprzeczne, ale to ma swój cel: aby nas osłabić - mówiła Hanna Shen.
Jak wygląda sytuacja chorobowa w Chinach?
Hanna Shen, zapytana o rozwój pandemii w Chinach, które były pierwszym ogniskiem SARS-CoV-2 na świecie, odpowiedziała, że oficjalnie mówi się o pojedynczych przypadkach, jednak wiadomo, że te liczby są poważnie zaniżone. Tak naprawdę w Chinach pojawia się obecnie coraz więcej nowych ognisk, a także odradzają się stare ogniska choroby.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Premier Kanady o pandemii: będziemy mieć wiele pytań, szczególnie do Chin
- W wielu miejscach w Chinach, już nie tylko w Wuhanie, mamy jakby drugą falę. To jest niepokojące dla władz chińskich, dlatego że za chwilę ma się rozpocząć posiedzenie parlamentu chińskiego, które miało się odbyć w marcu i z powodu pandemii zostało odwołane. Jego rozpoczęcie w maju miało znaczyć, że pandemia jest zupełnie opanowana - mówiła dziennikarka.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Hanna Shen (korespondentka polskich mediów na Tajwanie)
Data emisji: 15.05.2020
Godzina emisji: 16.47
PR24/jmo
REKLAMA