"Temat budzący do dzisiaj bardzo duże emocje". Paweł Behrendt o zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę
- W ruchu antyjądrowym prym wiodą mieszkańcy Hiroszimy i Nagasaki, bo na własnej skórze odczuli, czym jest użycie broni jądrowej - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt, autor książek i opracowań o Dalekim Wschodzie, ekspert Instytutu Boyma.
2020-08-06, 17:15
O godzinie 8.15 rano 6 sierpnia 1945 roku, na krótko przed zakończeniem drugiej wojny światowej, Amerykanie zrzucili na Hiroszimę bombę atomową. Miasto zamieniło się w ruinę. Eksplozja nastąpiła na wysokości 580 metrów nad centrum miasta. W ciągu kilku sekund zginęło blisko 80 tysięcy mieszkańców miasta. Temperatura 3500 stopni Celsjusza sprawiła, że przez kilka godzin wybuchały kolejne pożary.
"Era atomowa, zmieniła Japonię i Daleki Wschód"
Paweł Behrendt, autor książek i opracowań o Dalekim Wschodzie, ekspert Instytutu Boyma mówił w PR24 o 75. rocznicy Hiroszimy. Jak wydarzenia sprzed 75 lat wpływają na dzisiejszą Japonię i na politykę bezpieczeństwa w regionie?
Posłuchaj
Gość przypomniał, że zrzucenie bomb atomowych w 1945 roku: 6 sierpnia o godzinie 8:15 w Hiroszimie oraz 9 sierpnia o godzinie 11:02 w Nagasaki rozpoczęło nowy etap w dziejach ludzkości, bo "era atomowa, zmieniła Japonię i Daleki Wschód".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
75. rocznica wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą.
- Już sami Amerykanie mieli wątpliwości, czy użyć broni atomowej przeciw Japończykom. Zaważyła decyzja prezydenta Harry S. Trumana. Zrzucono obie bomby i do dziś trwają dyskusje, czy było to konieczne (...). Japończycy dawali sygnały, że są skłonni rozmawiać o zawarciu pokoju - przypomniał Paweł Behrendt.
- Hiroszima i Nagasaki położyły się cieniem na Japonii aż do dzisiaj. Przede wszystkim silna opozycja Japończyków wobec broni atomowej jako takiej doprowadziła do dużych problemów w czasie "zimnej wojny". To temat budzący do dzisiaj bardzo duże emocje, dodatkowo został wzmocniony po katastrofie w Fukushimie - dodał.
"Na własnej skórze odczuli, czym jest użycie broni jądrowej"
Gość PR24 mówił o roli Japończyków w światowym ruchu antyjądrowym. - Prym wiodą w nim mieszkańcy Hiroszimy i Nagasaki, bo na własnej skórze odczuli, czym jest użycie broni jądrowej - stwierdził Paweł Behrendt.
W audycji o tym, jak wydarzenia z roku 1945 wpłynęły na współczesną Japonię i relacje Kraju Kwitnącej Wiśni ze Stanami Zjednoczonymi.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Paweł Behrendt, ekspert Instytutu Boyma
Data emisji: 6.08.2020
Godzina emisji: 16.47
PR24/IAR/PAP/tb
REKLAMA