"Władze Palestyny są oderwane od rzeczywistości". Dr hab. Łukasz Fyderek o eskalacji w Strefie Gazy
- Ostatnie protesty, do których dochodziło na terenach wschodniej Jerozolimy, czy na terenach Izraela, pokazały przede wszystkim to, że władze w szczególności Autonomii Palestyńskiej, ale także Hamas, są w dużym stopniu oderwane od rzeczywistości, codzienności Palestyńczyków, że są nierelewantne, są zmarginalizowane - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
2021-05-12, 18:58
Nie widać szans na uspokojenie sytuacji w Strefie Gazy. Prowadzone przez Egipt od wczoraj negocjacje między zwaśnionymi stronami na razie zakończyły się niepowodzeniem. Od trzech dni palestyński Hamas ostrzeliwuje rakietami teren Izraela, a izraelska armia odpowiada bombardowaniami enklawy. To największa eskalacja przemocy od 2014 roku. W audycji "Świata pogląd" o eskalacji napięcia między Izraelem i Palestyną mówił dr hab. Łukasz Fyderek.
Powiązany Artykuł
Konflikt na Bliskim Wschodzie. Ekspert PISM: Izrael nie może pozostać bezczynny i liczyć tylko na Żelazną Kopułę
Asymetria polityczna
Gość PR24 stwierdził, że konflikt między Izraelem i Palestyną trwa tak długo głównie dlatego, że jest de facto opłacalny dla "grup kierowniczych po obu stronach tego konfliktu". Zaznaczył, że to jest oczywiście "spłaszczenie i uproszczenie problemu", ale - jak wyjaśnił - jest to bliskie prawdy.
- Natomiast tutaj jest bardzo duża asymetria i to nie tylko asymetria potęgi militarnej pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami, ale asymetria polityczna - mówił dr hab. Łukasz Fyderek. Jak wyjaśnił - w Izraelu funkcjonuje demokracja, jest proces wyborczy, w którym Netanjahu korzysta na tej wojnie. Inaczej jest w Palestynie.
- Tam te ostatnie protesty, do których dochodziło na terenach wschodniej Jerozolimy, czy na terenach Izraela, pokazały przede wszystkim to, że władze w szczególności Autonomii Palestyńskiej, ale także Hamas, są w dużym stopniu oderwane od rzeczywistości, codzienności Palestyńczyków, że są nierelewantne, są zmarginalizowane - mówił ekspert.
REKLAMA
- Rakowski o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie: tygodnie napięć obróciły się w niekorzystną sytuację
- Prof. Münnich o eskalacji konfliktu Izrael-Palestyna: to samonapędzająca się machina
- Dwie wojny. 10 lat konfliktu w Syrii i Libii
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: dr hab. Łukasz Fyderek (UJ)
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 17.47
IAR/PR24/jmo
REKLAMA
REKLAMA