Słowenia rozpoczęła drugą prezydencję w UE. Ekspert: po 1991 r. reformy przebiegły tam szybko

- Słowenia od początku swoich reform i niepodległości w 1991 roku była traktowana jako państwo przykładowe, gdzie te reformy rzeczywiście szybko przebiegły - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Lachert (ekspert Warsaw Institute). 

2021-07-05, 19:20

Słowenia rozpoczęła drugą prezydencję w UE. Ekspert: po 1991 r. reformy przebiegły tam szybko

Słowenia przejęła przewodnictwo w Unii Europejskiej od Portugalii. To druga prezydencja Słowenii od czasu wejścia do Unii w 2004 roku.

Wśród priorytetów tej prezydencji są między innymi sprawy cyfrowe, klimat, odbudowa po pandemii, konferencja o przyszłości Europy oraz Bałkany Zachodnie. Jesienią Słowenia chce zorganizować u siebie szczyt poświęcony zbliżaniu państw z Półwyspu Bałkańskiego do Unii.

Powiązany Artykuł

forum flagi Słowenia UE 1200.jpg
Słowenia rozpoczyna przewodnictwo w UE. Wśród priorytetów sprawy cyfrowe, klimat i odbudowa po pandemii

- Trzeba pamiętać, że Słowenia nie jest zaliczana do państw Bałkanów Zachodnich. Przede wszystkim Słowenia jako państwo poszła zupełnie inną drogą, niż pozostałe republiki jugosłowiańskie. Ten proces integracji zarówno z UE jak i z NATO przebiegł znacznie wcześniej - zaakcentował Lachert.

Dodatkowym elementem, który odróżnia Słowenię od pozostałych państw byłej Jugosławii jest fakt, że na jej terenie nie odbywały się większe walki. - Wojna nie dotknęła tego państwa, więc drogi pomiędzy Słowenią a pozostałymi państwami byłej Jugosławii, które przeszły bardzo ciężki proces transformacji politycznej, ale też całego dziedzictwa związanego z wojną na Bałkanach w latach 90-tych, rozeszły się - przypomniał Jakub Lachert. 

REKLAMA

Jak zaznaczył gość audycji, Słowenia jest to państwo dosyć bogate.

Posłuchaj

Jakub Lachert o znaczeniu Słowenii na tle państw byłej Jugosławii ("Świata pogląd") 11:29
+
Dodaj do playlisty

- Jeśli chodzi PKB na mieszkańca, względem pozostałych państw regionu, także wybijające się w okresie Jugosławii, kiedy to w zasadzie zarówno Chorwacja jak i Słowenia - dwie niewielkie republiki - stanowiły większość PKB całego kraju. Również tendencje do wyjścia z Jugosławii były tam znacznie silniejsze - podkreślił ekspert.

    Więcej w nagraniu.

    ***

    REKLAMA

    Audycja"Świata pogląd"

    Prowadził: Antoni Opaliński

    GośćJakub Lachert (ekspert Warsaw Institute)

    Data emisji: 05.07.2021

    REKLAMA

    Godz. emisji: 16.48

    kmp

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej