X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"KE sprawdza, czy uda jej się rozszerzyć kompetencje". Prof. Grabowska o sporach wewnątrz UE

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 18:32
Gościem Polskiego Radia 24 była prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds prawa międzynarodowego, która odniosła się do sporów państw członkowskich Unii Europejskiej z jej organami tj. TSUE. - Komisja Europejska próbuje, czy uda się jej rozszerzyć kompetencje - mówiła. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Alexandros Michailidis

Na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" czołowi niemieccy konstytucjonaliści skrytykowali Komisję Europejską za uruchomienie procedury naruszenia prawa UE wobec Niemiec. Wskazali, że to ingerencja w suwerenność państw UE.

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
Unijne sankcje za korupcję. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej sprawie

Prof. Genowefa Grabowska zaznaczyła, że "nie tylko Niemcy i nie tylko niemiecki Trybunał Konstytucyjny był niezadowolony". - Podobną sytuację mamy we Francji, kiedy francuska Rada Stanu również uznała, że działanie organów Unii, w tym przypadku TSUE, wykracza poza kompetencje. Podobnie postąpił Sąd Najwyższy w Hiszpanii. Nie tak dawno, teraz w czerwcu orzekł Trybunał Konstytucyjny Rumunii, który bardzo szybko, dosłownie dwa tygodnie po wyroku, powiedział nie, TSUE posuwa się za daleko, tj. kwestia nie należy do kompetencji Unii Europejskiej, też kwestia należąca do porządku wewnętrznego Konstytucyjnego państw członkowskich. Ten sam problem mamy w Polsce, kiedy chcemy wskazać jakie kompetencje ma Unia, a do jakich spraw wymieszać się nie powinna i ten spór przecież także odczuwamy, kiedy Komisja Europejska poprzez fakty dokonane wymusza na wielu państwach członkowskich, także na Polsce, określone zachowania - mówiła ekspertka ds. prawa międzynarodowego.

Posłuchaj
10:41 [PR24] PR24 (PKiN) 8 lipiec 2021 16_48_58.mp3 Prof. Genowefa Grabowska o Unii Europejskiej (Świata pogląd) 

- Takie wykraczanie poza traktatami przyznane kompetencje Komisji Europejskiej, TSUE, innym organom, wszystkim organom, także bankowi centralnemu w traktatach, wykroczenie poza te kompetencje, działanie poza traktatami ma taką łacińską nazwę "Ultra vires", czyli organ nie ma uprawnienia, by działać w tej w tym zakresie, ale interpretuje sobie, że powinien, że spróbuję, czy mu się to uda i w taki sposób można powiedzieć działa Komisja Europejska, próbuje, czy uda się jej rozszerzyć kompetencje - wskazała prof. Genowefa Grabowska.

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds prawa międzynarodowego

Data emisji: 08.07.2021

Godzina: 16.47

PR24/nt

Czytaj także

KE otrzymała od Polski odpowiedzi ws. procedur naruszenia prawa. "Trwa analiza"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 14:33
Komisja Europejska poinformowała w piątek, że otrzymała odpowiedzi polskiego rządu w sprawie prowadzonych przez nią procedur naruszenia prawa UE dotyczącego sądownictwa i obecnie je analizuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE skarży się na Czechy i Polskę do TSUE ws. praw wyborczych obywateli innych państw Unii

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 16:24
Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Czechom i Polsce, ponieważ obywatele innych państw członkowskich UE nie mogą tam wstępować do krajowych partii politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiele krajów stawia własne prawo nad unijnym. Saryusz-Wolski: początek batalii o ustrój UE

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 08:09
Najbliższe miesiące mogą być w UE okresem natężenia sporu między instytucjami unijnymi i stolicami państw członkowskich o kwestię tego, czy prawo UE stoi nad prawem krajowym, czy też krajowe ma prymat nad wspólnotowym. Orzecznictwo wielu krajów UE wskazuje na wyższość krajowego porządku konstytucyjnego nad unijnym. KE jest innego zdania.
rozwiń zwiń