more_horiz

Kto uformuje rząd w Niemczech? "Rola FDP i Zielonych będzie kluczowa"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 17:44
- Bez tych dwóch partii w zasadzie możliwa byłaby tylko wielka koalicja, natomiast jest ona bardzo niepopularna w Niemczech - powiedział w audycji "Świata pogląd" na antenie Polskiego Radia 24 Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Rola zarówno FDP, jak i Zielonych będzie kluczowa w utworzeniu rządu - stwierdził.
Olaf Scholz, Annalena Baerbock, Armin Laschet
Olaf Scholz, Annalena Baerbock, Armin LaschetFoto: PAP/EPA/VARIOUS

Znamy już oficjalne wyniki wyborów do Bundestagu. Niemcy w wyborach zdecydowali, że zwycięzcą zostali socjaldemokraci. Partia SPD zdobyła 25,7 proc. poparcia. Największą porażkę odnotowali chadecy. Na CDU/CSU swój głos oddało 24,1 proc. Niemców. Mimo przegranej, chadecy nie poddają się. Kluczowe będzie nawiązanie koalicji.

1200 armin laschet pap.jpg
"Musimy przezwyciężyć antagonizmy między nurtami politycznymi". Kandydat chadecji zaprasza do koalicji Zielonych i FDP

Olaf Scholz, kandydat na kanclerza SDP wzywa do utworzenia rządu z FDP (uzyskali w wyborach 11,5 proc. głosów) i Zielonymi (zdobyli 14,8 proc. głosów). Z tymi partiami koalicję chce nawiązać również Armin Laschet, kandydat na kanclerza chadeków.

Dość duży wzrost poparcia dla FDP i Zielonych powoduje, że te partie mogą wybrać współkoalicjanta.

- Bez tych dwóch partii w zasadzie możliwa byłaby tylko wielka koalicja, natomiast jest ona bardzo niepopularna w Niemczech. Po ostatnich takich koalicjach pod wodzą kanclerz Merkel, na 16 lat rządów, trzy koalicje miały właśnie barwy czarno-czerwone - powiedział Kamil Frymark.

Posłuchaj
11:21 PR24_mp3 2021_09_27-16-48-14.mp3 Kamil Frymark o wyborach w Niemczech (Świata pogląd)

- Wygrana SPD - prawie 26 proc., jest sygnałem do tego, że duża część Niemców chciałaby zmiany - powiedział. - Ale nie radykalnej rewolucji - zaznaczył.

Jego zdaniem "rola FDP i Zielonych będzie kluczowa". Kamil Frymark przypomniał przy tym próby utworzenia rządu w 2017 roku.

- Liberałowie (FDP - przyp. red.) w 2017 roku zdecydowali się opuścić rozmowy na temat koalicji złożonej z CDU/CSU, Zielonych i FDP - przypomniał. - Ta sytuacja jest trochę inna, dlatego, że nie ma kanclerz Merkel. Oni (FDP) mówili, że jedną z przeszkód nawiązania koalicji jest właśnie Merkel - dodał. 

Czytaj także:

W 2017 roku koalicja utworzenia rządu trwała 6 miesięcy. Jak zaznaczył Kamil Frymark - to wyjątkowo długo.

Niemiecka konstytucja nie narzuca terminu powołania nowego kanclerza. Zapisany jest w niej jedynie termin ukonstytuowania nowego Bundestagu po wyborach.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: Kamil Frymark (OSW)

Data emisji: 24.09.2021

Godzina: 16.47

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem