"Transformacja tak, ale z uwzględnieniem potrzeb najsłabszych". Jakub Wiech o szczycie klimatycznym COP26
- Sprawiedliwa transformacja, porządkująca starania podejmowane na drodze do neutralności klimatycznej, powinna uwzględniać potrzeby najsłabszych grup społecznych. Ten aspekt Polska powinna mieć na sztandarach - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Wiech z portalu Defence24.
2021-10-29, 18:00
W niedzielę w Szkocji rozpocznie się niemal dwutygodniowy szczyt klimatyczny COP26. Administracja Borisa Johnsona podkreśla od dawna, że chce, by uczestnicy zadeklarowali, iż zredukują emisję zanieczyszczeń. Nadchodzące wydarzenie oraz unijną politykę energetyczno-klimatyczną skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Wiech.
Powiązany Artykuł
Prezes PiS o Fit for 55: nie ma racjonalnych powodów, by narzucać nam radykalne rozwiązania
Zdaniem Jakuba Wiecha podczas szczytu COP26 "polska delegacja powinna cały czas sygnalizować potrzebę sprawiedliwej transformacji". - Patrząc na obecne możliwości oraz strukturę energetyczną naszego kraju, widać pewne opóźnienia. W Polsce europejska średnia intensywności emisji gazów cieplarnianych jest trzykrotnie wyższa, niż wśród innych krajów Unii Europejskiej - powiedział.
» » » Apel papieża do przywódców uczestniczących w szczycie COP26 w Glasgow « « «
Powiązany Artykuł
Rozmowa premierów Zjednoczonego Królestwa i Polski. Głównym tematem szczyt klimatyczny w Glasgow
Gość PR24 wyjaśnił, że "sprawiedliwa transformacja porządkująca starania podejmowane na drodze do neutralności klimatycznej, powinna uwzględniać potrzeby najsłabszych grup społecznych". - Ten aspekt Polska powinna mieć na sztandarach. Z racji przynależności do Unii Europejskiej jest ona zobligowana do podjęcia działań w związku z daleko idącymi, ambitnymi planami UE, która jest nowym liderem w walce z globalnym ociepleniem - ocenił redaktor portalu Defence24.
REKLAMA
Przyjęty w lipcu br. zestaw propozycji legislacyjnych "Fit for 55" ma przystosować państwa członkowskie Unii Europejskiej do zaostrzonych celów klimatycznych. Zakłada także m.in. redukcję emisji dwutlenku węgla do 2030 aż o 55% względem 1990. Pakiet ma być narzędziem zielonej rewolucji, zmierzającej do neutralności klimatycznej UE w roku 2050.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Jakub Wiech (portal Defence24)
REKLAMA
Data emisji: 29.10.2021
Godzina: 16.47
PR24/nt
REKLAMA