more_horiz

Szczyt Trójkąta Lubelskiego. Grzywaczewski: Polska, Litwa i Ukraina mają wspólne cele geopolityczne

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 19:29
Wprawdzie Trójkąt Lubelski, to format bardzo młody, tym niemniej jest istotne to, że te trzy państwa - Polska, Litwa i Ukraina - mają w tym momencie wspólne cele geopolityczne, a przede wszystkim - wspólnego wroga - Federację Rosyjską - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz, pisarz, publicysta, ekspert ds. wschodnich.
Prezydenci Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski i Ganitas Nauseda na szczycie Trójkąta Lubelskiego
Prezydenci Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski i Ganitas Nauseda na szczycie Trójkąta LubelskiegoFoto: PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w ukraińskiej miejscowości Huta z prezydentami Litwy i Ukrainy, Gitanasem Nausedą i Wołodymyrem Zełenskim, w ramach Trójkąta Lubelskiego. Podczas wizyty na Ukrainie Andrzej Duda powiedział, że Polska i Litwa jako członkowie NATO powinny podejmować jak najwięcej inicjatyw zwiększających bezpieczeństwo w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas spotkania w miejscowości Huta prezydenci podpisali deklarację, w której wspólnie mówią o wsparciu Ukrainy na rzecz bezpieczeństwa w regionie. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Tomasz Grzywaczewski.

"Ważne spotkanie Trójkąta Lubelskiego"

Gość PR24 stwierdził, że w ostatnim czasie aktywność dyplomatyczna Polski jest faktycznie imponująca, odbywa się bardzo wiele spotkań i aż trudno orzec, które jest szczególnie ważne, a które - mniej istotne.

- Natomiast wydaje się, że akurat to dzisiejsze spotkanie rzeczywiście jest istotne. Wprawdzie Trójkąt Lubelski, to format bardzo młody, który powstał latem ubiegłego roku, tym niemniej jest istotne to, że te trzy państwa - Polska, Litwa i Ukraina - mają w tym momencie wspólne cele geopolityczne, a przede wszystkim - wspólnego wroga. Myślę tutaj oczywiście o Federacji Rosyjskiej - mówił Tomasz Grzywaczewski.

Grzywaczewski: propozycja Rosji szokuje

Przyznał, że największe zagrożenie wisi naturalnie nad Ukrainą, która stoi w obliczu realnej agresji militarnej (przy czym przypomniał, że wojna na Ukrainie trwa od 2014 roku, więc to nie będzie nowa wojna, tylko raczej jej nowa odsłona). Z kolei Polska i Litwa mierzą się obecnie z atakiem hybrydowym z użyciem migrantów. Przypomniał także rosyjskie postulaty ws. tzw. gwarancji bezpieczeństwa.

- To, co zaproponowała Rosja, jest doprawdy szokujące. To nie tylko jest mowa o tym, żeby Ukraina nigdy nie mogła stać się członkiem NATO, żeby NATO w żaden sposób nie mogło pomagać wojskowo Ukrainie. Co więcej z tych propozycji rosyjskich wynika, że siły NATO, w tym USA, nie mogłyby stacjonować na terytorium państw wschodniej flanki NATO. Tak że wydaje się, że dzisiaj sytuacja Polski i Ukraina jest bardziej podobna, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać - dodał Tomasz Grzywaczewski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:24 PR24_mp3 2021_12_20-16-48-10_Grzywaczewski.mp3 Tomasz Grzywaczewski o szczycie prezydentów Trójkąta Lubelskiego ("Świata pogląd" / PR24)

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Tomasz Grzywaczewski (dziennikarz, autor książek i filmów o Europie Wschodniej)
Data emisji: 20.12.2021
Godzina emisji: 16.48

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem